UWAGA EMERYCI! 14 emerytura tylko dla wybranych

2021-02-18 9:52 -ag
Jak wzrośnie twoja emerytura
Autor: Shutterstock

14 emerytura w 2021 r. To jest możliwe. 14 emerytura w tym roku zostanie przyznana emerytom i rencistom. Komu będzie przysługiwała 14 emerytura? Niestety, wszystko wskazuje na to, że nie każdy emerytowany senior załapie się na takie dodatkowe świadczenie. Powód? Tym razem będzie obowiązywał ściśle określony próg dochodowy. Jaki będzie próg dochodowy? Kiedy wypłacana będzie 14 emerytura? Odpowiedzi na postawione pytania przedstawiamy w artykule poniżej. Ale co bardzo ważne, 14 emerytura będzie wyższa niż zakładaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Przyczynia się do tego rekordowo wysoka waloryzacja rent i emerytur na poziomie 4,24 proc.

14 emerytura 2021 jest jak najbardziej możliwa. Jednak najprawdopodobniej nie każdy emeryt będzie mógł z niej skorzystać. 14 emerytura będzie przede wszystkim dla osób o najniższym świadczeniu. Ale nie ma co tracić nadziei, bowiem wszystko wskazuje na to, że z dodatkowego wsparcia będzie mogło skorzystać sporo emerytów. 14 emerytura nie będzie wypłacana co roku jak wypłacana jest już 13 emerytura w maju i kwietniu. Senioralna czternastka będzie póki co jednorazowa i otrzymają ją seniorzy z niskimi świadczeniami. Uwaga! To od wysokości emerytury i renty zależy, w ogóle czy i jaką kwotę dana osoba otrzyma [PATRZ RAMKA]. Jakie są progi dochodowe w przypadku 14 emerytury?

Kryterium dochodowe wynosi 2900 zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń). Zatem osoby, których świadczenie emerytalno-rentowe wynosi 2900 zł brutto lub jest niższe, otrzymają pełną wysokość 14 emerytury, czyli 1250,88 zł (tyle będzie wynosiła po marcowej waloryzacji najniższa emerytura brutto). Natomiast osoby, których świadczenie jest wyższe, otrzymają 14-tkę odpowiednio pomniejszoną. Stosuje się tu zasadę złotówka za złotówkę, czyli o tyle o ile emeryt czy rencista przekroczył 2900 zł, o tyle pomniejsza mu się czternastkę.

Na przykład, jeśli emeryt otrzymuje 3500 zł emerytury z ZUS, to przekracza on próg o 600 zł. Zatem o taką właśnie kwotę zostanie pomniejszona czternastka. Emeryt wraz z listopadową emeryturą otrzyma dodatkowe 650,88 zł brutto. Właśnie w listopadzie 2021 mają być wypłacane senioralne 14-tki. Przykładowe wyliczenia w TABELI.

Maryla Rodowicz z SZOKUJĄCĄ emeryturą. Wyższą niż rok temu

Alicja Majewska z "The Voice Senior" jaką będzie miała emeryturę?

Emerytury 2021 plus czternastka
Autor: GRAFIKA SE Waldemar Kaczmarczyk

W przypadku, gdy kwota przekroczenia wyniesie 1250,88 zł lub więcej, czternasta emerytura nie przysługuje. Osoba, której świadczenie emerytalno-rentowe wynosi 4150,88 zł lub więcej nie otrzyma już 14 emerytury. Nie należy się ona tez osobom, które na dzień 31 października 2021 r. mają zawieszone prawo do świadczenia emerytalno-rentowego.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze