14. emerytura. Nie wszyscy emeryci dostaną pieniądze!

2021-09-27 15:47

14 emerytura już wkrótce pojawi się na kontach emerytów. Okazuje się jednak, że w przeciwieństwie do tzw. „trzynastki", wypłacane sumy nie będą sobie równe, a niektórzy emeryci wcale nie dostaną dodatku. Kto i kiedy dostanie dodatkowe pieniądze? Istotną kwestią okażą się dotychczasowe dochody.

Czternastkę trzymają te osoby, których dochód nie przekracza 120 proc. średniego świadczenia. Będzie obowiązywać zasada złotówki za złotówkę, tj. po przekroczeniu kwoty 1,2-krotności świadczenia wysokość "czternastki" będzie zmniejszana proporcjonalnie do wzrostu wysokości świadczenia.

W praktyce oznacza to, że emeryci, którzy co miesiąc otrzymują mniej niż 2900 zł brutto, otrzymają pełną "czternastkę" w wysokości najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Z kolei osoby, które otrzymują wyższe świadczenie, dostaną odpowiednio mniejszą czternastą emeryturę zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

ZOBACZ: 14. emerytury. ZUS ma złe wiadomości dla emerytów!

EKG 2021. Katarzyna Dzióba wiceprezydent Zabrza. Rozwój medycyny i start-upy to przyszłość Zabrza.

- Poprawa sytuacji osób starszych, zapewnienie im większego bezpieczeństwa finansowego na jesień życia. Zależy nam, żebyście, drodzy seniorzy, mogli korzystać z oferty przystosowanej do swoich potrzeb czy kondycji zdrowotnej, rozwijali pasje i poszerzali horyzonty np. na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który prężnie działa też w Otwocku - mówiła cytowana na stronie internetowej gov.pl minister Maląg.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Wypłatą zostanie objętych 9,1 mln świadczeniobiorców (93,76 proc. ogółu), z tego ok. 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości Koszt wypłaty tzw. 14. emerytury szacuje się na 11,4 mld zł.

EKG 2021: Prywatny sektor wspiera publiczną służbę zdrowia - prezes Grupy Lux Med

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze