Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

14. emerytura przedłużona o 3 lata? Emeryci chcą ochrony przed drożyzną. Szokujące wyniki badania

2022-05-23 20:02

Seniorzy będą otrzymywać czternastki nie tylko w tym, ale również w 2023, 2024 i 2025 r.? Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego dla Business Insider Polska przez UCE Research. Jak podaje portal oznacza to, że rząd stał się "zakładnikiem emerytów" i nie ma wyjścia, jak utrzymać czternastki na dłużej. Jak długo? Według badania Polacy oczekują, że świadczenie powinno być wypłacane do momentu, aż inflacja wróci do celu NBP, czyli poziomu 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem 1 pkt proc.

14. emerytura przedłużona? Respondenci podzieleni

W badaniu przeprowadzonym dla Business Insider Polska przez UCE Research za takim rozwiązaniem opowiedziało się 45 proc. Polaków. Ponad 17 proc. zdecydowanie popiera taki pomysł, a 27,6 proc. odpowiada na takie pytanie "raczej tak". Wśród respondentów opowiadających się za tym rozwiązaniem byli głównie seniorzy.

Osoby młode, czyli w wieku 18-22 lat miały zupełnie inne podejście. Jak podaje Business Insider Polska 16,1 proc. badanych zdecydowanie nie zgadza się na przedłużanie takich bonusów, a 19 proc. Polaków jest im "raczej przeciwnych". Co piąty z nas nie ma w tej kwestii wyrobionego zdania. 

Paweł Borys Impact 2022

14. emerytura - odpowiedź na inflację?

Momentem granicznym jak podaje Business Insider Polska jest powrót wskaźnika inflacji do celu, określonego przez NBP. A ten wynosi 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem 1 pkt proc. "Gdyby wziąć pod uwagę prognozy rządu, które zostały zawarte w Aktualizacji Planu Konwergencji, to czternastki należałoby wypłacać nie tylko w tym roku, ale również w przyszłym i dwóch kolejnych" - czytamy.

Jak przypomina Business Insider Polska rządowi eksperci twierdzą, że dopiero w 2025 r. inflacja zacznie powracać do normalnych poziomów i sięgnie wówczas 3,5 proc. Wypłata również w tym roku czternastej emerytury to nasza odpowiedź na inflację, bo chociaż ma ona charakter zewnętrzny, walczymy z nią na wielu polach — powiedziała w tym tygodniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

14. emerytura - kiedy będzie wypłacana?

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli czternastej emeryturze. Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób. Koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. Zgodnie z rządową autopoprawką czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. Przesunięcie terminu uzasadniono koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS.

Aby otrzymać czternastkę, nie będzie trzeba składać wniosków. Czternasta emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. Jesienią ub.r. dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze