Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

14. Emerytura TYLKO na wniosek. Co na to prezes ZUS?

2021-03-09 11:42

14. emerytura jest już zapewniona. Prezydent podpisał ustawę i jest zielone światło do realizacji. Jednak pojawia się kluczowe pytanie. Wiadomo, że czternaste świadczenie nie będzie dla każdego. Zatem czy do wypłaty czternastej emerytury potrzebny będzie wniosek? Wiele dodatkowych świadczeń jest wypłacanych właśnie na wniosek osoby, która chce je otrzymywać. Jak to będzie w przypadku emerytalnej czternastki? Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na tak postawione pytanie ma konkretną odpowiedź. Czy będzie ona satysfakcjonująca dla osób, które czekają na czternastą emeryturę?

Czternasta emerytura w 2021 roku jest już zapewniona. W poniedziałek, 8 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Ustawa ta zapewnia wprowadzenie 14. emerytury i określa zasady, na jakich ona ma być wypłacana. - Przygotowujemy się do wypłaty 14 emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Przypomnę, że jest to kolejne dodatkowe świadczenie realizowane przez ZUS. W kwietniu tego roku wypłacimy – już po raz kolejny – 13 emeryturę - mówi cytowana w oświadczeniu ZUS prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS zaznacza, że emerycka czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

ZOBACZ: Prezydent podpisał 14. emeryturę. Co powiedział o emerytach?

Co bardzo ważne, dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

POLECANE: Emerytura bez podatku. Ile na tym mogą zyskać emeryci?

ZUS przypomina, że w  kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Książe Harry: widziałem jak historia mojej matki się powtarza. Wywiad u Oprah Winfrey
Sonda
Czy emerytura bez podatku to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze