Korporacja

i

Autor: pixabay

Rynek pracy

180 tys. pracowników zwolnionych! Najgorszy wynik od 14 lat

2023-03-10 11:47

Jak informuje "Rzeczpospolita" w styczniu i w lutym 2023 roku amerykańskie firmy zgłosiły do zwolnienia ponad 180 tys. pracowników, z czego ponad jedna trzecia dotyczyła kadry spółek technologicznych.

Masowe zwolnienia w amerykańskich spółkach. Sytuacja najgorsza od 14 lat

Jak donosi "Rzeczpospolita" tylu zwolnień nie było w USA od 2009 roku - od początku roku pracę straciło 180 tys. osób. "Zwolnienia ogłoszone przez amerykańskie spółki w lutym obejmą 77,8 tys. osób, czyli pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej" - informuje Reuters.

Zwolnienia dotyczą głównie pracowników spółek technologicznych. "W tym roku plany zwolnień w branży technologicznej obejmą prawie 163,4 tys. pracowników z 610 spółek" - przytacza "Rzeczpospolita" powołując się na dane pochodzące z portalu rekrutacyjnego TruUp.

Meta Platforms zwalnia tysiące pracowników. Kolejne firmy mówią o masowych zwolnieniach

Jak informował portal money.pl Meta Platforms (właściciel Facebooka i Instagrama) ma w planach kolejne zwolnienia i redukcję etatów. Pod koniec 2022 roku Meta podjęła decyzję o zwolnieniu 11 tys. pracowników - była to pierwsza taka decyzja w ciągu 18 lat istnienia spółki. Decyzja powodowana była spowolnieniem ekonomicznym, rosnącymi kosztami i słabnącym rynkiem reklamowym.

"Meta straciła w 2022 r. 64 proc. swojej giełdowej wartości. Jak wynika z opublikowanych wyników finansowych za IV kwartał 2022 r., Meta uzyskała w tym okresie przychody powyżej oczekiwań (32,17 miliarda dolarów wobec 31,53 miliarda prognozy). Z drugiej strony zysk na akcję (1,76 dolara) jest niższy, niż się spodziewano (2,22 dolara). Znacznie wzrosły też wydatki (22 proc. rok do roku), a przychody spadają już trzeci kwartał z rzędu" - informuje Money.pl.

W okresie od listopada 2022 roku do stycznia 2023 roku masowe zwolnienia ogłosiły m.in. Google  (12 tys. etatów), czy Microsoft ( 10 tys.etatów). O planach zwolnień informowały również takie firmy jak Amazon, Salesforce, Booking.com, Cisco, Philips czy Twitter.

Sonda
Czy obawiasz się masowych zwolnień w pracy?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze