Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Dodatkowe świadczenia

1800 zł na emeryta. Dla kogo takie pieniądze?

2022-10-11 9:16

Rząd szykuje niemałe wsparcie finansowe, które ma na celu zachęcenie do pracy osoby będące w wieku emerytalnym. Wsparcie nie będzie jednak przeznaczone dla seniorów a dla firm, które zdecydują się na zatrudnienie starszych pracowników - donosi "Fakt".

Aktywizacja zawodowa seniorów. Projekt ustawy w toku

Dziennik donosi, że w rządzie toczą się prace nad projektem ustawy, który ma na celu większą aktywizację zawodową Polaków. "Jest to realizacja jednego z kamieni milowych, jakie znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy" - czytamy.

Gazeta podkreśla, że jedna z propozycji dotyczy osób w wieku emerytalnym. "Zakłada dofinansowanie do zatrudnienia osób bezrobotnych, które osiągnęły wiek emerytalny, a jeszcze nie poszły na świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. I tak firma, która zdecyduje się taką osobę zatrudnić będzie mogła liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. najniższej pensji" - zaznacza "Fakt".

1800 + dla firm zatrudniających seniorów

Jak dodaje, "jako że najniższa krajowa ma wynieść od 1 stycznia 3450 zł, a od lipca - 3600 zł, to by oznaczało, że firma za zatrudnienie mogłaby dostać nawet 1800 zł miesięcznie".

"Takie dofinansowanie przysługiwałoby przez 24 miesiące. I uwaga! Projekt przygotowywanej ustawy zakłada, że po upływie okresu wypłaty dofinansowania firma musiałaby zatrudnić seniora jeszcze przez kolejnych 12 miesięcy" - czytamy w "Fakcie".

Sonda
Czy dorabiasz na emeryturze?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Najnowsze