Starsza pani trzyma w dłoni telefon

i

Autor: Getty Images

Aplikacje dla seniorów

Aplikacje mobilne dla seniorów. Ułatwią życie osobom starszym

2022-07-24 13:56

Aplikacje to domena młodzieży? Nic bardziej mylnego! Twórcy aplikacji coraz częściej decydują się wziąć pod uwagę również potrzeby starszych użytkowników smartfonów i tworzą oprogramowania specjalnie dla nich. Które aplikacje ułatwią życie seniorom?

Aplikacje skierowane do seniorów

W dobie ciągłego rozwoju i postępu technologicznego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z jego "dobrodziejstw". Również osoby starsze coraz częściej i coraz chętniej wdrażają się w świat technologicznych nowinek. W związku z tym, twórcy aplikacji mobilnych  tworzą oprogramowania skierowane do tej grupy wiekowej.

Wychodzą naprzeciw tej grupie wiekowej dokładnie analizują ich potrzeby - dostosowując opcje, funkcje oraz wygląd całej aplikacji. W związku z tym na rynku są już aplikacje  związane z monitorowaniem stanu zdrowia, ułatwiające korzystanie z telefonu czy tworzące listy zakupów.

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

MedControl - przypomni o zażyciu leków

Osoby starsze często zażywają spore ilości leków na różne schorzenia i dolegliwości. Systematyczność oraz przyjmowanie preparatów o stałej porze często jest kluczowe podczas terapii. Jednak wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i każdemu zdarza się zapomnieć o przyjęciu tabletki. Z pomocą przychodzi aplikacja MedControl - Przypominanie o lekach.

Za jej pośrednictwem otrzymamy powiadomienie przypominające o wzięciu leków o właściwej porze. Umożliwi nam również kontrolowanie dawkowania oraz sprawdzenie ile czasu pozostało do przyjęcia kolejnej dawki. Aplikacja jest darmowa.

KtoMaLek - podpowie do której apteki się wybrać

Kolejna aplikacja związana z lekarstwami i farmacją to KtoMaLek. Umożliwia sprawdzenie, w której aptece najbliżej naszej lokalizacji znajdziemy lek, którego aktualnie poszukujemy. Za jej pośrednictwem możemy zarezerwować lek - by móc go później odebrać. Możliwe jest również sprawdzenie ceny danego preparatu.

mObywatel - wszystkie recepty w jednym miejscu

Równie przydatną opcją jest mObywatel - tam także odnajdziemy funkcje przydatne większości seniorów - jak choćby eRecepta. Dzięki temu w prostu sposób możemy zrealizować receptę - bez konieczności przekazywania farmaceucie swojego numeru PESEL oraz kodu odbioru. Wystarczy, że pokażemy mu kod QR przypisany do danej recepty.

Przypomnienie "wypij wodę" - must have w sezonie letnim

W sezonie letnim bardzo istotne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Mimo to wielu osobom - w tym osobom starszym - wciąż zdarza się zapominać o regularnym piciu wody. Na rynku aktualnie dostępnych jest mnóstwo aplikacji poświęconych tej tematyce - wśród nich "Przypomnienie - wypij wodę" - która jak sama nazwa wskazuje - przypomni nam o nawadnianiu, umożliwi kontrolowanie ile wody wypiliśmy oraz ustali "cel" - czyli odpowiednią ilość płynów, którą powinniśmy spożyć.

Listy zakupów i gazetki promocyjne

Dostępne są również aplikacje pomagające stworzyć listy zakupów - w tym również głosowo - co pozwoli na rezygnację z notowania wszystkiego na kartce i pozbawi problemów z rozczytaniem niewielkich napisów podczas wizyty w sklepie. Przykładem takiej aplikacji jest "Listonic". Pozostając w klimacie zakupowym, kolejną aplikacją w tym zestawieniu jest Blix. Blix to bezpłatna aplikacja zawierająca gazetki promocyjne najpopularniejszych sieci handlowych : Biedronka, Lidl, Kaufland, Netto czy Rossmann.

SeniorApp - aplikacja dla osób szukających pomocy

Ostatnią i jednocześnie jedną z najciekawszych propozycji skierowanych do osób starszych jest "SeniorApp". Jest to aplikacja, która pozwala łączyć ze sobą osoby szukające pomocy w codziennych sprawach z tzw. "Opiekunami", którzy taką pomoc oferują. Wśród usług wymienionych przez twórców znajdziemy między innymi: opiekę dzienną oraz nocną, podawanie leków,, prace domowe oraz ogrodowe, wyprowadzenie psa, sprzątanie, zrobienie zakupów czy dotrzymanie towarzystwa. Za pośrednictwem "SeniorApp" można zamówić usługi fryzjerskie, kosmetyczne czy rehabilitacyjne z dojazdem do domu. Jest to ogromne ułatwienie dla wielu starszych osób.

Sonda
Czy seniorzy w Polsce mają odpowiednią opiekę?
Najnowsze