200 plus – kto może dostać świadczenie ratownicze?
O świadczenie ratownicze mogą ubiegać się kobiety po ukończeniu 60 roku życia i po 20 latach czynnej służby w OSP oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok życia i przez co najmniej 25 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych OSP, oraz analogicznie kobiety i mężczyźni, którzy brali udział w działaniach ratowniczych podejmowanych w ramach ratownictwa górskiego. Przy obliczaniu czynnej pracy jako ratownik czy strażak ochotnik nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat. Dodatek 200 plus należy się tylko tym osobom, które przynajmniej raz w roku brały udział w akcjach ratowniczych.
Strażak ubiegający się o przyznanie świadczenia powinien okazać oświadczenia 3 świadków, którzy potwierdzą jego udział w działaniach ratowniczych w czasie służby w OSP. Jednym ze świadków musi być osoba pełniąca funkcję publiczną lub zatrudniona w administracji samorządowej. Może to być np. radny, sołtys czy pracownik urzędu w czasie, kiedy strażak miał brać udział w działaniach ratowniczych. Oświadczenia są weryfikowane przez burmistrza lub wójta gminy.
Ile wynosi świadczenie ratownicze?
To dodatkowe 200 zł dodawane do każdej miesięcznej emerytury. Każdego 1-szego marca będzie podlegać waloryzacji.
Konieczny wniosek
200 plus do emerytury możemy otrzymać wyłącznie na wniosek. Co ważne – nie składa się go do ZUS. Uprawnieni do świadczenia otrzymują emerytury z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i to właśnie tam należy skierować się z wnioskiem. W przypadku emerytowanych strażaków OSP - wniosek należy złożyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.