Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK

2022 to rok rekordowej drożyzny. Pierwsze miesiące roku czyszczą portfele Polaków

2022-04-15 12:36

Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w I kwartale 2022 r. w stosunku do IV kwartału 2021 r. wyniósł 103,8. Oznacza to wzrost cen o 3,8%. Dane z zestawienia rok do rok pokazują na wzrost cen aż o 11 proc. Już nikt nie ma złudzeń, że sytuacja ekonomiczna jest dramatyczna i rok 2022 pod względem cen nie będzie dla Polaków łaskawy. Tak wysokiej inflacji nie są w stanie pokryć ani waloryzacja emerytur i rent, ani podwyżki pensji w firmach. Dane kwartalne dotyczące inflacji to też ważna wiadomość dla ZUS-u i emerytów.

Inflacja w pierwszym kwartale 2022

Na podstawie danych inflacyjnych z GUS powstają wskaźniki waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za poszczególne kwartały. Zatem to bardzo ważna informacja dla osób, które planują rychłą emeryturę. Te dane pokazują, czy i o ile ich świadczenie może wzrosnąć. Między innymi na ich podstawie tworzy się kwartalny (a w konsekwencji i roczny) tak zwany wskaźnik waloryzacjiGłówny Urząd Statystyczny  właśnie ogłosił, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w I kwartale 2022 r. w stosunku do IV kwartału 2021 r. wyniósł 103,8. Oznacza to wzrost cen o 3,8%. Dane z zestawienia rok do roku pokazują na wzrost cen (inflację) aż o 11 proc. Zatem już nikt nie ma złudzeń, że sytuacja ekonomiczna jest dramatyczna i rok 2022 pod względem cen nie będzie dla Polaków łaskawy. W najczarniejszym scenariuszu zapisana jest inflacja na poziomie nawet 20 proc. Jeśli on się ziści, to dla wielu Polaków będzie oznaczało prawdziwy dramat. Strat, jakie poniesiemy, nie wyrówna ani waloryzacja rent i emerytur, ani oferowane przez niektórych pracodawców podwyżki płac. A to, że Polacy mocno trzymają się za portfele widać już na świątecznych zakupach. Koszyki są o wiele skromniejsze niż przed okresem pandemii. Szacuje się, że na Wielkanoc rodzina wyda około 500 zł. 

Inflacja (łac. inflatio – ‘nadęcie’) – proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Zjawiskiem przeciwnym do inflacji jest deflacja.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie
Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?
Najnowsze