24 mld zł dla samorządów na inwestycje

2021-10-25 13:15
Środki będą przeznaczone m.in. na inwestycje wodno-kanalizacyjne
Autor: Piotr Mastalerz Środki będą przeznaczone m.in. na inwestycje wodno-kanalizacyjne

2785 gmin, powiatów, miast i miasteczek z całej Polski otrzyma blisko 24 miliardy złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład - ogłosił premier.

Ponad 85 milionów na skomunikowanie terenów mieszkaniowych i usługowych w Katowicach, ponad 114 milionów modernizację wiaduktów drogowych w Warszawie, 30 milionów na przebudowę dróg wokół starówki w Toruniu, ponad 56 milionów na realizację kolejnych etapów przebudowy ważnej ulicy dla Szczecinian, ulicy Szafera. W ramach funduszu dofinansowanych zostanie łącznie ponad 4 tys. inwestycji w małych miastach. Środki bedą przeznaczone przede wszystkim na drogi jak również inwestycje wodno-kanalizacyjne.

W sumie na infrastrukturę drogową przeznaczonych będzie 11,3 mld zł, na inwestycje wodno-kanalizacyjne 4,8 mld zł, turystyczne 1,4 mld zł, a na infrastruktrę sportową 1,5 mld zł.

Czytaj także: Polacy mają dość podwyżek! Sprzedaż drastycznie spada

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: Polski Ład to program wyborczy PiS

To efekt pierwszego, pilotażowego naboru wniosków rządowego programu Fundusz Polski Ład w ramach, którego każdy z samorządów mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Założyliśmy, że żeby mogły możliwie wszystkie samorządy otrzymać te środki z Polskiego Ładu to trzeba założyć proporcjonalność, dlatego wartości zadań inwestycyjnych są proporcjonalne do wielkości samorządu - powiedział Paweł Szefernaker wiceszef MSWiA, przewodniczący komisji ds. wsparcia Rządowego Funduszu "Polski Ład".

Teraz samorządy mogą ogłaszać przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od otrzymania promesy wystawianej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wkrótce nastąpi ogłoszenie kolejnego naboru.

Sonda
Czy gmina powinna pobierać opłatę na remont drogi od inwestorów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze