Praca

i

Autor: pixabay.com

System pracy

3/4 Polaków woli 4-dniowy dzień pracy. Ale chcieliby zachować płacę za 5 dni

2022-08-31 12:13

Niemal trzy czwarte Polaków chciałoby pracować cztery dni w tygodniu, ale z zastrzeżeniem, że nadal otrzymywaliby pensję jak za pięć dni - wynika z badania ManpowerGroup. Ankietowani są przekonani, że większa elastyczność, np. możliwość wyboru, czy pracują z domu, czy z biura, zwiększa jakość ich pracy.

System pracy w Polsce. Polacy chcą pracować mniej

ManpowerGroup dokonała badania dot. pracy Polaków i ich preferencji co do systemu pracy.  Okazuje się, że 93 proc. przyznała, że elastyczność pracy, czyli wprowadzenie pracy zdalnej poprawiła jakość ich pracy. 53 proc. natomiast uważa, że istotne jest, aby wybrać sobie dogodne godziny pracy. Oczekują od swoich pracodawców elastyczności. Nie zabrakło także wątku urlopów. 41 proc. ankietowanych chciałoby mieć możliwość wzięcia dłuższego urlopu, a 33 proc. zwiększenie liczby dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Praca zdalna bądź hybrydowa spodobała się wielu Polakom, a 23 proc. przyznało, że chcieliby otrzymać od swoich pracodawców możliwość częstszej realizacji zadań z domu.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed

3/4 Polaków woli 4-dniowy dzień pracy za płacę 5 dni

O 4-dniowym systemie pracy w Polsce coraz głośniej się mówi, jednak czy jest to możliwe do zrealizowania? Polacy w porównaniu do krajów UE tych najbardziej rozwiniętych pracują znacznie dłużej. Oczekują zmian i chcą brać przykład z m.in. Francji czy Szwecji, gdzie praca tygodniowa wynosi poniżej 36 godzin, w Holandii jest to mniej niż 30 godzin. Według badania ManpowerGroup aż 73 proc. ankietowanych preferuje 4-dniowy tydzień pracy, jednak jest pewien warunek. Nie chcą, by przez to zmniejszono im pensję. Oczekują 4 dni pracy za pensję, jak za 5 dni. Z kolei 17 proc. przyznało, że jest skłonna pracować 7 dni w tygodniu, ale z możliwością wykonywania zadań w dowolnym czasie.

Dla wielu Polaków problem stanowi także wynagrodzenie. Pracownicy chcą od swoich pracodawców otrzymywać sprawiedliwą pensję (94 proc.), a także bezpiecznych warunków (89 proc.).

Sonda
Czy firmy powinny dopłacać pracownikom do pracy zdalnej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze