Płatność kartą

i

Autor: Shutterstock Płatność kartą

Polacy płacą kartą

Nadchodzi zmierzch papierowych pieniędzy? Polacy coraz rzadziej płacą gotówką

2022-08-31 8:27

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, ponad 70 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo przy rozliczeniach stacjonarnych. 41 proc. płaci kartą, telefonem, lub zegarkiem zawsze, kiedy jest taka możliwość, a ponad 19 proc. rozlicza się bezgotówkowo kilka razy w tygodniu.

Polacy wolą płacić bezgotówkowo

Z badania wynika, że płatności bezgotówkowe to domena osób młodszych, ponad 80 proc. respondentów w wieku 18-39 lat regularnie płaci kartą, telefonem, lub zegarkiem, większość z nich robi to zawsze, gdy ma taką możliwość. Gotówka to domena osób starszych, prawie 40 proc. badanych powyżej 70 roku życia płaci bezgotówkowo minimum raz w tygodniu, a reszta robi to bardzo rzadko.

Według badania również w dużych i średnich miastach popularniejsze są regularne płatności bezgotówkowe i dotyczą 3/4 ankietowanych. Na wsiach z kolei, niemal 60 proc. rozlicza się bezgotówkowo minimum raz w tygodniu lub więcej.

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

Co ciekawe, najczęściej bezgotówkowo płaciły osoby z dochodami wysokości 5000 - 6999 zł netto/miesięcznie, dotyczyło to 2/3 grupy.

Nie tylko karta. Płatności bezgotówkowe również przez aplikację

Ponadto 60 badanych jest zainteresowanych realizowaniem płatności bezgotówkowych aplikacją na telefonie lub tablecie. Największe zainteresowanie było wśród osób w wieku 18-29 lat (ponad 80 proc.) i 30-39 lat (ponad 70 proc.), jak i dla mieszkańców dużych miast oraz wsi.

- Analiza odpowiedzi respondentów pozwala przewidywać stopniowe zwiększanie się tej grupy, ponieważ młode osoby przyzwyczajone są do korzystania ze smartfonu jako urządzenia wielofunkcyjnego, które służy do załatwiania codziennych spraw takich jak m.in. zakupy online czy opłacanie rachunków - czytamy w badaniu.

Badanie zrealizowano na zlecenie Fiserv Polska, właściciela marki PolCard – w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w lipcu 2022 r. W badaniu udział wzięło 1001 Polaków. 

Sonda
Wolisz płacić gotówką czy kartą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze