Dzisiaj jest 30 rocznica Expressu

i

Autor: Dariusz Chrabałowski/Super Express

30 lat od pierwszego wcielenia naszej gazety. "Express" (poranny) utorował drogę "Super Expressowi"

2020-10-10 14:50

To już trzydzieści lat. 10 października 1990 r. ukazał się pierwszy numer "Expressu" (porannego), poprzednika naszego "Super Expressu". Pod nazwą "Express" dziennik wydawany był od 10 października 1990 do 21 listopada 1991 roku.

Kiedy się dziennik pojawił, dodano do tytułu nieoficjalnie słowo "poranny", bo był poranną wersją wielce popularnego "Expressu Wieczornego", od lat pojawiającego się w sprzedaży w Warszawie i okolicach w godzinach popołudniowych.Przez pierwsze cztery miesiące "Express" (własność spółdzielni dziennikarskiej) redagowany był przez zespół "Expressu Wieczornego" (należącego do likwidowanego koncernu komunistycznego RSW Prasa - Książka - Ruch). Redaktorem naczelnym obu gazet był wybrany przez zespół Andrzej Bunn, dawniej kierownik działu sportowego "EW".

Na początku roku 1991 "Express Wieczorny" sprzedany został - wbrew woli zespołu - przez tzw. komisję likwidacyjną Fundacji Prasowej "Solidarność" (za którą stało Porozumienie Centrum). Większość zespołu wraz z red. Bunnem odeszła wtedy z "EW" i kontynuowała pracę w swoim "Expressie" (porannym) - od lutego 1991 r. A do spółki ze spółdzielnią dziennikarską przystąpiły Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe wnosząc do niej kapitał.Złe wyniki sprzedaży i brak środków na promocję spowodowały zmiany właścicielskie i zmianę prezesa spółki oraz redaktora naczelnego w jednej osobie. Został nim Grzegorz Lindenberg, ktory krótko po objęciu tych funkcji zmienił nazwę dziennika na "Super Express". Pierwsze wydanie pod nowym tytułem ukazało się z datą 22-24.11.1991 r.Grzegorz Lindenberg zmienił też charakter pisma na bardziej popularny i przystępny dla masowego odbiorcy. "Super Express" przetrwał 29 lat, wciąż należąc do koncernu ZPR, obecnie pod nazwą TIME S.A.

Natomiast "Express Wieczorny" po kolejnej zmianie właściciela przeżył tylko do roku 1999.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze