300 Plus powstało w 2018 roku
Przez trzy lata obowiązywania programu Dobry Start, rząd wypłacił z budżetu państwa, na ten cel, 131 milionów złotych. Według danych, opublikowanych na rządowych stronach, co roku ze świadczenia korzysta 4,5 miliona dzieci. Jednak od tego roku szykowane są poważne zmiany w programie. Główną różnicą, w porównaniu do lat poprzednich, będzie zmiana sposobu wypłaty świadczenia. Zniknie możliwość pobierania gotówki w urzędach, bądź przekazem pocztowym. Jedyną możliwością będzie otrzymanie przelewu na konto osobiste. Takie rozwiązanie wzbudziło wiele kontrowersji. Jego przeciwnicy zaznaczają, że mocno ograniczy to dostępność świadczenia, ponieważ wielu opiekunów prawnych dzieci, nie posiada kont w bankach.
300 Plus: Program Dobry Start jest dostępny także dla osób dorosłych
Jak się jednak okazuje według przepisów, zawartych w ustawie o świadczeniu 300 Plus, istnieje możliwość wypłaty pieniędzy także osobom dorosłym. Program obejmuje wszystkie osoby uczące się do 20 roku życia, a z orzeczeniem o niepełnosprawności do 24 roku życia. W przepisach znalazła się także pewna luka prawna. Otóż ustawa o 300 Plus stwierdza, że pieniądze przysługują również pełnoletnim uczniom szkół policealnych, a także uczniom szkół dla dorosłych.
Ze świadczenia wyłączone są natomiast dzieci uczęszczające do przedszkoli, żłobków, a także placówek opieki dziennej. Z programu Dobry Start nie mogą skorzystać również studenci.
Ważną informacją jest fakt, że złożenie wniosku, o przyznanie świadczenia 300 Plus, w lipcu, bądź w sierpniu zagwarantuje wypłatę pieniędzy do końca września. Każde późniejsze złożenie wniosku spowoduje przesunięcie wypłaty środków z programu Dobry Start o dwa miesiące.