Stracisz 300 plus. Jak dostać wyprawkę, Dobry Start?

i

Autor: Pixabay Stracisz 300 plus. Jak dostać wyprawkę, Dobry Start?

Ogromne zmiany w 300 Plus. Kiedy i jak złożyć wniosek?

2021-04-16 16:43

W związku z przegłosowaniem w sejmie nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, zmianom ulegnie sposób przyznawania świadczenia Dobry Start, czyli młodszego brata programu Rodzina 500 Plus, tzw. 300 Plus. Zmiany dotkną zarówno sposobu składania wniosku o przyznanie świadczenia, jak i to jak środki będą wypłacane. Projekt rozporządzenia został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ma ono zacząć obowiązywać od 1 lipca. W takim razie od kiedy i jak będzie można składać odpowiedni wniosek?

W Sejmie głosowano już nad nowelizacją ustawy

Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 242 posłów, 164 było przeciw, a 45 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa musi jeszcze trafić do Senatu, a następnie zostać podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie do 14 dni od daty ogłoszenia. 

"Obowiązujące na mocy zmienianego upoważnienia ustawowego rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry Start zachowa moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych".

Już w ubiegłym tygodniu projekt rozporządzenia został opublikowany na stornach Rządowego Centrum Legislacji, dlatego powinno ono zacząć obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Po wprowadzeniu zmian w ustawie wniosek o przyznanie świadczenia 300 Plus będzie można składać jedynie drogą elektroniczną

Super Raport 16.04 (Goście: Tomasz Siemoniak - PO, prof. Ryszard Piotrowski - konstytucjonalista, UW) Sedno Sprawy: prof. Konrad Rejdak

Na czym polega świadczenie 300 Plus?

Świadczenie Dobry Start w wysokości 300 zł przysługuje, raz do roku, rodzicom dzieci uczących się do 20 roku życia. Trochę inna sytuacja jest w przypadku dzieci niepełnosprawnych, w ich przypadku świadczenie przysługuje do ukończenia 24 lat. 300 Plus przysługuje również uczniom szkół policealnych, a także szkół dla dorosłych. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadzi duże zmiany w sposobie przyznawania.   

Na czym polegają zmiany w 300 Plus?

W ustawie zmianie ulegną trzy główne aspekty. Pierwszym jest zmiana organu, który ma się zajmować obsługą programu 300 Plus. Dotychczas przyjmowaniem wniosków i wypłatami zajmowały się gminy i powiaty. Teraz obowiązki te ma przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Po drugie nowelizacja likwiduje możliwość składania wniosków w formie papierowej, czy to bezpośrednio w urzędzie, czy na poczcie. Teraz będzie można to uczynić jedynie przez Internet. 

- Narzędziem, które będzie wykorzystywane do wnioskowania o świadczenie Dobry Start oraz do kontaktu ZUS z klientem, jest Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy wnioskodawca będzie korzystać z konta już założonego na PUE (np. w związku z uprzednim korzystaniem z bonu turystycznego, czy innych form wsparcia, czy też z uwagi na bycie płatnikiem składek), czy też założy takie konto dla celów wnioskowania o świadczenie ZUS - napisano w uzasadnieniu.  

Trzecią i najważniejszą zmianą ma być sposób wypłacania świadczenia Dobry Start. Dotychczas można je było odebrać w formie gotówkowej w urzędzie, bądź przekazem pocztowym. Teraz jedyną możliwością ma być opcja bezgotówkowa, przelewem na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego. 

- Ważnym argumentem przemawiającym za tak ukształtowanym sposobem dystrybucji świadczenia dobry start jest kwestia ponoszonych wydatków. Koszt zlecenia przez ZUS wykonania pojedynczego przekazu pocztowego przez operatora pocztowego w postaci Poczty Polskiej S.A. wynosi obecnie 7,12 zł, podczas gdy koszt przelewu bankowego realizowanego na zlecenie Zakładu to 0,06 zł - czytamy dalej w uzasadnieniu. 

Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o przyznanie świadczenia 300 Plus należy złożyć, drogą elektroniczną od 1 lipca. Natomiast tradycyjnie, w urzędzie, bądź na poczcie od 1 sierpnia. Ostateczny termin na złożenie wniosku mija z końcem listopada. 

Od momentu rozpoczęcia wypłacania programu Dobry Start w 2018 roku, z budżetu państwa, przeznaczono na niego ok 4 mld zł. W tym momencie korzysta z niego niemal 4,45 mln dzieci w całym kraju. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany