W ubiegłym roku do programu Dobry start uprawnionych było ok. 4,6 mln uczniów. 300 złotych wypłacono raz w roku dla uczących się w wieku od 7 do 20 lat. W 2019 roku program, zgodnie z zapowiedziami, będzie kontynuowany, jednak jego przyszłość w kolejnych latach stała pod znakiem zapytania. Premier Mateusz Morawiecki znalazł jednak rozwiązanie.
- 300 plus zapiszemy w ustawie tak, aby żaden rząd nie mógł odebrać uczniom tego programu. Wyprawkę szkolną uważamy za jeden z naszych sztandarowych projektów i nigdy, tak jak i 500 plus, nie pozwolimy aby zostało to odebrane Polakom – powiedział Morawiecki w rozmowie z „Super Expressem”.
Oznaczałoby to, że co roku, od 1 lipca będzie można składać wnioski o świadczenia w ramach programu Dobry Start w urzędach lub drogą pocztową, a także elektronicznie.
Wniosek o wyprawkę 300 złotych dla ucznia można złożyć każdego dnia, bez wychodzenia z domu przez systemy bankowości elektroniczną następujących instytucji: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING Bank Śląski SA, mBank SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o świadczenie dobry start. Informację o tym, jaka jednostka lub komórka realizuje świadczenie w danej gminie, rodzice uzyskają w urzędzie miasta lub gminy.
Pismo w sprawie otrzymania świadczenia z programu Dobry start złożyć może mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Warto jednak wspomnieć, że wnioski należy złożyć do listopada każdego roku. Inaczej 300 złotych na wyprawkę bezpowrotnie przepadnie.