ZUS

i

Autor: Shutterstock

Świadczenia socjalne

300 zł dodatku z ZUS bez względu na wiek. Trzeba spełnić jeden z dwóch warunków

Osoby uprawnione do emerytury lub renty mogą ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS. Świadczenie to jest przyznawane bez względu na wiek, jednak wymaga spełnienia jednego z dwóch określonych warunków. Kto ma szansę na otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego? Jaką kwotę stanowi to dodatkowe wsparcie?

Dodatek pielęgnacyjny - dla kogo?

Dodatek pielęgnacyjny jest  świadczeniem pieniężnym wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) osobom uprawnionym do emerytury lub renty, które z powodu swojego ciężkiego stanu zdrowia wymagają stałej opieki.

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje:

 * osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (muszą mieć orzeczenie w tej sprawie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS), 

* osobom, które ukończyły 75 lat – dodatek otrzymują z urzędu (ZUS sam przyzna dodatek, nie muszą składać zaświadczenia o stanie zdrowia).

Świadczenie jest wypłacane razem z emeryturą lub rentą.

Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny?

 ZUS przyznaje dodatek pielęgnacyjny na  wniosek, jeśli lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) w orzeczeniu stwierdzi, że osoba jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.  Do ZUS należy złożyć:

* wniosek o dodatek pielęgnacyjny,

* zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz ewentualnie dokumentacja medyczna.

Wniosek można złożyć: osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu), za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ZUS wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Komu nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że przebywa ona poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje również osobom pobierającym tylko rentę socjalną (czyli bez zbiegu z rentą rodzinną).

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

Od 1 marca 2024 roku kwota dodatku pielęgnacyjnego wynosi 330,07 zł. Dodatek pielęgnacyjny jest co roku podwyższany  o wskaźnik waloryzacji.

QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te przedmioty?

Pytanie 1 z 15
Produkowane w Rosji cacko dla pasjonatów fotografii to…
QUIZ PRL. Pamiątki z czasów Polski Ludowej. Czy miałeś lub masz w domu te cacka?
Złoty Laur 2024 - Jerzy Buzek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki