35-godzinny dzień pracy w Polsce? Projekt ustawy może wpłynąć do Sejmu

2018-01-29 16:57

Wraz z rozwojem nowych technologii maszyny mogą wyręczać człowieka z jego obowiązków. Dlatego też coraz więcej osób optuje za skróceniem tygodniowego czasu pracy. Krótsza praca ma swoich zwolenników również w Polsce. Jedna z partii obiecuje nawet, że złoży do Sejmu projekt zakładający obniżenie tygodniowego czasu pracy.

Jak wyglądałby świat, gdyby dzień pracy miał 35 godzin? Z przywileju tak krótkiej pracy od wielu lat mogą korzystać Francuzi. I wbrew, pozorom, francuska gospodarka całkiem nieźle na tym wyszła. Z danych OECD wynika, że francuscy pracownicy byli jednymi z najwydajniejszych w Europie. W 2015 r. uplasowali się na 7. miejscu wśród Europejczyków.

Sprawdź koniecznie: BOR szuka chętnych do pracy. Jakie są wymagania i pensje?

Za każdą przepracowaną nadgodzinę Francuzom przysługuje o minimum 10 proc. wyższa stawka, a pracownik nie może pracować dziennie więcej niż 10 godzin lub łącznie 48 godzin w tygodniu (tylko w uzasadnionych przypadkach prawo pracy przewiduje odstępstwa od tej reguły). Miłośnicy sera i żabich udek nie są odosobnieni w swoich przywilejach. W Irlandii tydzień pracy ma tylko 39 godzin, we Włoszech – 38, a w Danii – 37 godzin.

8-godziny czas pracy ma już niemal sto lat. Wprowadzenie 5-dniowego i 40-godzinnego tygodnia pracy zawdzięczamy Henriemu Fordowi, który zapewnił pracownikom swoich fabryk więcej czasu wolnego podczas rewolucji przemysłowej. Dziś idea krótszej pracy ponownie znalazła swoich zwolenników w wielu krajach, również w Polsce. Obniżenia liczby obowiązkowych godzin pracy domaga się m.in. Partia Razem, która obiecuje, że złoży w Sejmie odpowiedni projekt jak tylko uda jej się dostać do Parlamentu.

Zobacz: Biedronka i Lidl rozważają wprowadzenie nocnej zmiany. Zakaz handlu w niedzielę

- Nie musimy tyle pracować. Stać nas na to, by pracy zawodowej poświęcać mniej i by dzięki temu mieć więcej czasu na odpoczynek, rozwój i kontakty z innymi – wyjaśnia cytowana przez Gazetę Prawną Marcelina Zawisza z Partii Razem. (...) – Nie rodzimy się po to, żeby harować. Rodzimy się również po to, żeby mieć rodzinę, przyjaciół, żeby móc spędzać czas wolny tak jak chcemy, a nie tylko po to, żeby pracować – dodaje członkini Zarządu Krajowego Partii Razem.

Dążenie do 35-godzinnego czasu pracy to jedna z obietnic wyborczych Partii Razem. Pomysł ma swoje uzasadnienie, zwłaszcza że przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że ok. 40 proc. polskich pracowników ma problemy z koncentracją po 6 – 7 godzinach pracy.

- Przedstawiliśmy pięć projektów, które będziemy chcieli zrealizować jak wejdziemy do Sejmy w kolejnej kadencji. (...) Projektem, który będziemy chcieli przedłożyć jest 35 godzinny tydzień pracy, ponieważ uważamy, że ludzie w Polsce i tak pracują bardzo dużo. Pracują najwięcej w Europie i prawda jest taka, że my się zaharowujemy – mówi w programie „Kto nami rządzi" Marcelina Zawisza z Partii Razem.

Polecamy: TYLKO U NAS: Co motywuje pracowników do pracy? [QUIZ]

Z danych OECD wynika, że Polacy pracują nadłużej spośród obywateli wszytkich 35 państw wchodzących w skład Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Gorzej od nas mają tylko mieszkańcy Turcji, Kolumbii, Meksyku, Kostaryki, Chile, RPA oraz Izraela.

Oprac. na podst. serwisy.gazetaprawna.pl, bankier.pl, praca.studentnews.pl, dlahandlu.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze