Dofinansowanie remontu z powodu niepełnosprawności – dla kogo?
Dofinansowanie remontu przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności i doświadczającym barier architektonicznych w miejscu zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Osobną kwestia jest tytuł władania nieruchomością. Wniosek musi zawierać dokument poświadczający prawo do władania lokalem jak właściciel (własność, użytkowanie wieczyste itp.). W przypadku najmu – właściciel musi wyrazić zgodę, która jest dołączana do wniosku.
Dofinansowanie remontu z powodu niepełnosprawności - co obejmuje?
Dofinansowanie remontu z PFRON ma za zadanie przełamywać bariery architektoniczne w miejscu zamieszkania. Przykładowe ulepszenia, które obejmuje dotacja:
· zamontowanie uchwytów dla osób niepełnosprawnych
· położenie posadzki antypoślizgowej
· poszerzenie drzwi wejściowych do łazienki
· zamontowanie bądź zakup krzesełka prysznicowego
Jak wykonać remont ułatwiający korzystanie z mieszkania?
Na wstępie należy podkreślić, że nie można wykonać remontu bez dokonania formalności, a później ubiegać się o zwrot. „Postępowanie remontowe” jest złożone z kilku etapów.
Organem właściwym jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pierwszym etapem jest złożenie wniosku oraz złączników (orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie lekarskie, dokument poświadczający tytuł władania nieruchomością).
Jeśli wniosek uzyska akceptację, następuje drugi etap. Wnioskodawca dostarcza wtedy szczegółowe dokumenty dotyczące remontu (projekty, kosztorysy itd.).
W ramach trzeciego etapu, dokonywana jest wizja lokalna, ustala się wysokość dofinansowania.
Ostatnim etapem jest zakończenie prac obejmujące przekazanie kosztorysu, faktur, dowodu wpłaty oraz otrzymanie dofinansowania.
Maksymalna wysokość dofinansowania to w zaokrągleniu 35 tys. zł, pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.