„3W” napędem rozwoju gospodarczego

i

Autor: Materiały Promocyjne

„3W” napędem rozwoju gospodarczego

2021-10-29 0:00

Internetowe „3W” w kontekście ostatnich 30 lat zrewolucjonizowało biznes. Dzięki niemu działalność gospodarcza nabrała prędkości, a przy tym zyskała nowy kształt. Kolejne 3W czyli woda, wodór, węgiel – to nasze najważniejsze zasoby, które rozpatrywane w innym niż dotychczas wymiarze – mogą być napędem rozwojowym w kolejnych dziesięcioleciach.

Podczas tegorocznej jesiennej edycji Impact’21 w Poznaniu pojawiła się przestrzeń do dyskusji na temat 3W, ale nie tylko. Ponad 400 speakerów dzieliło się wiedzą z zakresu nauki, biznesu, polityki i nowoczesnych technologii. Grono wyśmienitych ekspertów uczestniczyło w dyskusji na temat problemów i rozwiązań, które pomogą budować potencjał polskiej gospodarki, a tym samym umożliwić jej rozwój w szybko zmieniającej się rzeczywistości uwarunkowanej zmianami klimatycznymi.

3W. Zasoby życia. Od idei do realizacji

Incjatywa „3W” wiąże się przede wszystkim z odpowiednim wykorzystywaniem wody, wodoru i węgla, co z jednej strony ma prowadzić nas w kierunku gospodarki zeroemisyjnej opartej na zrównoważonym rozwoju, a z drugiej strony ma zwiększać konkurencyjność polskich firm.  Idea „3W” jest ważna również dla instytucji finansowej, jaką jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Aby właściwie wykorzystać wodę, wodór i węgiel, konieczna jest współpraca przedsiębiorców, naukowców, pracowników akademickich i studentów, sektora publicznego oraz administracji, która będzie w stanie nadążyć z przygotowaniem odpowiednich regulacji prawnych. Dzięki temu możliwe stanie się wdrażanie nowoczesnych technologii w życie, a BGK – jak zapowiedziała Prezes Beata Daszyńska-Muzyczka – będzie chciało finansować nowe, nowoczesne rozwiązania w zakresie 3W

Ślad wodny w koncepcji 3W

Prof. Zbigniew Kundzewicz - hydrolog, klimatolog i profesor nauk o Ziemi związany z Polską Akademią Nauk PAN wymienił 3 kluczowe problemy wodne, z którymi zmaga się Polska:

  • niedobory wody (głównie Kujawy i Wielkopolska), susza, która prowadzi do znacznych start materialnych;
  • powodzie, w szczególności południe kraju, w pobliżu większych rzek, ale to także powodzie miejskie, związane z ociepleniem klimatu;
  • poziom zanieczyszczenia wód.

W świetle przedstawionych zagrożeń niezwykle ważna jest wysoka świadomość wodna i oszczędne gospodarowanie wodą. Za przykład państwa, na którym Polska może się wzorować, profesor  Kundzewicz podał Izrael. Ten kraj stosuje m.in. obiegi wody szarej, zmniejszając tzw. ślad wodny.

– Ślad wodny to ilość wody potrzebna do wyprodukowania jakiegoś produktu. Trzeba go redukować, oszczędzając wodę, gdzie tylko się da – tłumaczy prof. Kundzewicz, jednocześnie wskazując, że największą potrzebą społeczeństwa jest dostęp do bezpiecznej wody - w odpowiedniej ilości i jakości.

Siła napędowa wodoru

Jak wyjaśniał dr Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, tworzącej naukowe rozwiązania dla biznesu, nowe rozwiązania, w tym wodorowe, niosą nadzieję dla naukowców, ale też budzą wątpliwości wśród społeczeństwa. Kluczowe jest połączenie tych dwóch światów, a więc przekonanie społeczności do potrzeby rozwijania kapitału wodorowego.

- Nie jest sztuką opracować nowoczesną technologię, ale przekonanie wszystkich do tego, że jest ona dla nich bezpieczna, efektywna ekonomicznie, używana – mówi dr Dardziński.

Wodór jest stosowany w napędzie lokomotyw i autobusów, będzie znajdować coraz większe zastosowanie w energetyce. Choć w Polsce wciąż jest to jeszcze przede wszystkim wodór „szary”, to wkrótce możemy brylować w produkcji wodoru zielonego.

 „Zielony węgiel”

O ile woda i wodór nie budzą żadnych wątpliwości w aspekcie ich ekologicznego wykorzystania, o tyle węgiel – już tak. Podczas konferencji „3W” negatywne skojarzenia z węglem miały szansę się zmienić.

Podczas panelu wspomniano także o węglu aktywnym, jako sposobie oczyszczania powietrza i wody z zanieczyszczeń. Paweł Smoleń z firmy Smart Nanotechnologies wyjaśnił budowę i zastosowanie nanorurek jako surowca energetycznego.

– Nanorurki i grafen mogą wyeliminować straty na przesyle energii, która nie dociera w 100 proc. do odbiorców – tłumaczy Smoleń. Zaznacza, że obecnie największy potencjał mają polimery.

– Temat węgla wydaje się kontrowersyjny, rodzi najwięcej pytań, poza tym nikt już nie chce węgla finansować – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes BGK – ale warto pamiętać o tym, że prawie 20 proc. naszego organizmu składa się właśnie z węgla – węgla organicznego! Chcemy zbudować inne myślenie o rozwiązaniach węglowych. Zwrócić uwagę na nowoczesne technologie, jak włókna węglowe wykorzystywane w inżynierii, które są dużo bardziej wytrzymałe, a jednocześnie dużo lżejsze od stali – wyjaśnia Prezes BKG.

Partnerem materiału jest Bank Gospodarstwa Krajowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze