Czterodniowy tydzień pracy
Unilever będzie kontynuować czterodniowy tydzień pracy w swoim oddziale w Nowej Zelandii. 80 pracowników koncernu pracowało w takim systemie od grudnia 2020 do końca czerwca 2022 r. Jak podał Unilever NZ, firma osiągnęła wzrost przychodów, pracownicy zrealizowali cele biznesowe i angażowali się w pracę.
Poprawiło się ich samopoczucie, stres spadł o 33 proc. a konflikt na linii życie-praca zmniejszył się aż o 67 proc. O 34 proc. spadła absencja pracowników. O 15 proc. wzrosło poczucie siły i wigoru w pracy. Nie wiadomo, czy Unilever wprowadzi czterodniowy tydzień pracy w Polsce. W czasie pandemii COVID firma zadeklarowała jednak, że utrzyma hybrydowy model zatrudnienia i nadal będzie możliwa praca zdalna.
Kolejne kraje decydują się na ten krok
Władze Portugalii również planują wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w sektorze publicznym. Nowa regulacja wprowadzana będzie stopniowo, zapowiedział w w ubiegłym miesiącu socjalistyczny gabinet Antonia Costy. Według tamtejszej minister ds. prezydencji w portugalskim rządzie Mariany Vieira da Silvy, zasady, na jakich będzie wprowadzany czterodniowy tydzień pracy, zostały już omówione ze związkami zawodowymi.
Minister wyjaśniła, że w pierwszej kolejności czterodniowy tydzień pracy zostanie wprowadzony w “niektórych jednostkach administracji publicznej”. Sprecyzowała, że rząd Portugalii posiada już listę urzędów, które gotowe są do rozpoczęcia “nowego doświadczenia”.