Program skierowany jest do osób niepracujących, które ukończyły 60. rok życia. W ramach programu będzie można utworzyć lub wyposażyć Dzienny Dom „Senior – WIGOR" oraz/lub zapewnić funkcjonowanie takiego ośrodka.
O dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego, które chcą inwestować w ośrodki opieki dla seniorów. W ramach programu można uzyskać finansowanie nawet 80 proc. wartości projektu, 20 proc. inwestycji należy pokryć z wkładu własnego. Całkowity koszt realizacji zadania nie powinien przekroczyć 250 tys. złotych.
Przeczytaj również: Młodzi zarabiają mniej niż seniorzy
Na adaptację budynku przeznaczonego na dom seniora wolno przeznaczyć maksymalnie 180 tys. zł, zaś na wyposażenie domu jednorazowo wolno wydać 70 tys. złotych. Ponadto państwo będzie partycypowało w 1/3 kosztów związanych z pobytem seniora w Dziennym Domu, ale kwota dofinansowania na ten cel nie może przekroczyć 200 zł w skali miesiąca.
Samorządy, które chcą utworzyć Dzienny Dom „Senior-WIGOR", mogą nawiązać w tym zakresie w współpracę z innymi instytucjami i organizacjami. Oferta domu seniora może obejmować usługi świadczone poza placówką. Do 14 sierpnia br. Urząd Wojewódzki prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie w formie papierowej z dopiskiem: „Konkurs Senior-WIGOR - Edycja 2016".
Konkurs realizowany jest zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz Uchwałą Nr 34 Rady Ministrów z dnia 17 marca 2015 r. w sprawie przyjęcia Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR" na lata 2015-2020.
Źródło: mpips.gov.pl