Szczęśliwi seniorzy

i

Autor: Getty Images

Świadczenia socjalne

500 plus dla małżeństw ze zmianami. Więcej osób dostanie pieniądze! Nowe zasady

Pomysł "500 plus dla małżeństw" regularnie powraca do dyskursu publicznego i medialnego. Świadczenie socjalne skierowane do małżeństw z długoletnim stażem to najnowsza petycja obywatelska mająca na celu wsparcie osób z niską emeryturą i trudną sytuacją finansową. Na jakich zasadach ma być przyznawane? Są już wstępne rządowe wyliczenia.

500 plus dla małżeństw. Do kogo skierowane jest świadczenie?

Świadczenie "500 plus dla małżeństw" skierowane jest do osób będących w długoletnich związkach małżeńskim. Celem programu "500 plus dla małżeństw" jest nie tylko wsparcie finansowe osób z niską emeryturą i ciężką sytuacją finansową - ale również docenienie roli małżeństwa. 

Środki finansowe w ramach programu "500 plus dla małżeństw" miałyby być wypłacane przez Zakłada Ubezpieczeń Społecznych. Petycja trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy w 2020 roku nie uzyskując jego aprobaty. 

Małżeństwo plus. Jaka jest wysokość wsparcia?

Według pierwotnego założenia, programem "Małżeństwo plus" mają być objęte osoby z 50-letnim pożyciem małżeńskim. Ponadto istotna jest również kwestia wychowanego potomstwa.

  • 500 zł miesięcznie dla par z 50-letnim stażem i co najmniej 2 wychowanych dzieci
  • 550 zł miesięcznie dla par z 55-letnim stażem i co najmniej 2 wychowanych dzieci
  • 600 zł miesięcznie dla par z 60-letnim stażem i co najmniej 2 wychowanych dzieci

Kwoty zwiększają się o 50 zł za każde następne 5 lat małżeństwa. Jak informuje portal eska.pl "w petycji, która trafiła do Sejmu mowa jest o wsparciu dla osób już w niższym przedziale stażu małżeńskiego 40-50 lat".

Pomysł budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy podkreślają, że wyklucza on wdowy i wdowców, którzy są w znacznie gorszej sytuacji finansowej. 

"500 plus dla małżeństw". Jaki koszt dla budżetu państwa?

"Aby projekt ustawy 500 Plus dla małżeństw mógł zostać zrealizowany, konieczne jest uchwalenie ustawy. posłowie z komisji zajmującej się petycjami zasugerowali, iż najpierw trzeba policzyć, ile w naszym kraju jest małżeństw z wieloletnim stażem. Wtedy będzie można wyliczyć, ile taki projekt będzie kosztował budżet państwa" - podkreśla eska.pl.

Portal przytoczył wyliczenia kosztu jednorazowego wsparcia w ramach programu "500 plus dla małżeństw".

  • pary z 40-letnim stażem Koszt: 78 mln 350 tys. zł 
  • pary z 45-letnim stażem Koszt: 68 mln 650 tys. zł
  • pary z 50-letnim stażem Koszt: 48 mln 800 tys. zł
  • pary z 55-letnim stażem Koszt: 23 mln 600 tys. zł
  • pary z 60-letnim stażem Koszt: 10 mln 850 tys. zł
  • pary z 65-letnim stażem Koszt: 3 mln 800 tys. zł
Sonda
500 plus dla małżeństw - czy to dobry pomysł?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze