sierota

i

Autor: SHUTTERSTOCK sierota

Ważne!

500 plus do renty rodzinnej. ZUS przypomina o ważnym dodatku

2023-07-11 9:56

Osobom uprawnionym do otrzymywania renty rodzinnej, które straciły obojga rodziców przysługuje tzw. "dodatek dla sierot". Jak uzyskać świadczenie i ile wynosi? Odpowiedzi na te pytania udzielił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta rodzinna i dodatek dla sieroty zupełnej

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące uczącemu się dziecku, które nie skończyło 25 lat oraz osobom, które straciły rodzica i są niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat (25 lat w przypadku kontynuowania nauki w szkole). Osoby, które straciły rodziców mogą wnioskować o dodatkowe 500 złotych do renty rodzinnej.

"Każdy, kto jest uprawniony do renty rodzinnej z tytułu utraty obojga rodziców, może otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej. Wypłata nastąpi także w przypadku śmierci matki, gdy ojciec jest nieznany. W tym wypadku ojciec wnioskodawcy musi być osobą nieznaną już w momencie narodzin" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku cytowani przez Radio Zet.

Dodatek dla sierot. Jakie warunki należy spełnić?

Dodatek do renty rodzinnej przysługuje wszystkim dzieciom (bez względu na liczbę rodzeństwa). Aby otrzymać dodatkowe środki finansowe należy spełnić dwa warunki - być sierotą całkowitą (lub częściową w przypadku nieznanego ojca) oraz posiadać prawo do otrzymywania renty rodzinnej.

Dodatek do renty rodzinnej. Jak złożyć wniosek?

od 1 marca 2023 roku świadczenie wynosi 553,30 zł. Podlega ono corocznej waloryzacji. W celu uzyskania dodatku należy złożyć wniosek ERRD w ZUS dołączając do niego akt zgonu rodziców i/lub akt urodzenia poświadczający brak danych ojca. W imieniu osoby małoletniej wniosek może złożyć opiekun prawny. Dodatek wypłacany jest co miesiąc równocześnie z rentą rodzinną.

Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?
Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Najnowsze