Niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził na łamach „Gazety Polskiej", że jego partia planuje wprowadzić kolejne zmiany w systemie świadczeń. Nie zdradził jednak konkretnych szczegółów. Z nieoficjalnych źródeł wynikało, że zmiany mogą dotyczyć 500 plus: zwiększenia progu dochodowego, przy którym przysługuje świadczenie na pierwsze dziecko, z 800 zł do 1050 zł na członka rodziny, wydłużenia okresu wypłaty świadczenia do 25. roku życia w przypadku osób uczących się oraz wprowadzeniu limitu dochodowego, powyżej którego nie przysługiwałoby świadczenie.
Szefowa resortu rodziny, Elżbieta Rafalska, zdementowała doniesienia medialne na temat planowanych przez PiS dwóch zmian w programie Rodzina 500 plus. Jak zaznaczyła, zmiany nie obejmą wysokości progu dochodowego, co pozbawiłoby część beneficjentów rządowego wsparcia. Na wypłatę świadczenia do 25. roku życia uczącego się dziecka nie mogą również liczyć rodziny planujące dłuższą edukację takiej osoby.
Zobacz: Zmiany w programie 500 plus? Kobiety dostaną więcej
- Doniesienia medialne dotyczące wydłużenia czasu wypłacania świadczenia wychowawczego „500 plus" (do 25 r.ż. dla uczących się) oraz zmiany wysokości progu dochodowego w przyznawaniu tego świadczenia na pierwsze dziecko są nieprawdziwe. Jednoznacznie dementuję powyższe informacje – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, w oficjalnym oświadczeniu.
Polecamy: 500 plus do zwrotu. 400 rodzin musi oddać pieniądze
Szefowa MRPiPS nie odniosła się natomiast wprost do spekulacji na temat wprowadzenia limitu dochodowego, powyżej którego świadczenie wychowawcze nie przysługiwałoby w ogóle. Stwierdziła jedynie, że do końca września br. zmian nie będzie.
Nieoficjalnie mówi się o tym, że z 500 plus musiałyby pożegnać się rodziny, w których dochód na jedną osobę przekracza 3 tys. złotych. Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, odmówił szerszego komentarza na ten temat. Wiadomo natomiast, że na 14 kwietnia zaplanowano konwencję PiS, która może rzucić nowe światło na 500 plus.
- Pragnę podkreślić, że wielokrotnie już na spotkaniach z mediami informowałam, że w moim resorcie nie trwają żadne prace, które zmieniałyby zasady wypłaty świadczenia wychowawczego „500 plus". Obecny okres wypłacania tego świadczenia kończy się 30 września 2018 r., pieniądze na ten cel zabezpieczone są w budżecie. Jednoznacznie chcę podkreślić, że do końca trwającego okresu świadczeniowego zmian nie będzie, a w moim resorcie nie trwają żadne prace nad zmianami w programie „Rodzina 500 plus" – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.
Źródło: mat. pras. MRPiPS, „Super Express" (5 kwietnia 2018)