Nowy system mógłby obniżyć odsetki kredytowe o ponad 1 mld zł

i

Autor: SHUTTERSTOCK Nowy system mógłby obniżyć odsetki kredytowe o ponad 1 mld zł

500 plus to jedynie 400 zł na dziecko. Inflacja pożera wartość świadczenia na dzieci

2022-04-01 15:55

Dziś (1.04) GUS ogłosił, że w marcu 2022 roku - w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku -ceny wzrosły o 10,9 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 3,2 proc. Tym samym topnieje siła nabywcza 500 plus. Jak podaje Rafał Hirsch dziennikarz Business Insidera, realna wartość 500 plus po uwzględnieniu inflacji spadła właśnie poniżej 400 zł.

Już w lutym tego roku, Super Biznes przeanalizował razem z ekonomistami ile traci na wartości to socjalne świadczenie. I jak mówił w rozmowie z Super Biznesem dr hab. Mirosław Bojańczyk prof. ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, nie można mierzyć wszystkich gospodarstw jedną miarą. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę strukturę dochodów i wydatków gospodarstw domowych, bo świadczenie przyznawane jest każdemu na drugie i kolejne dziecko, bez względu na kryterium dochodowe. Inaczej wygląda to w rodzinach zamożnych, inaczej z przeciętnymi dochodami, a jeszcze inaczej w rodzinach uboższych.

Czytaj więcej tutaj: 500 plus. Ile straciło na wartości przez horrendalną inflację?

W rodzinach uboższych świadczenie głównie przeznaczane jest na żywność i opłaty, co stanowi nawet 90 proc. domowego budżetu. Z kolei, w rodzinach o wyższych dochodach wydatki na ten sam cel stanowią ok. 10 proc. Stąd oszacowanie ile warte jest dziś 500 plus jest trudne. Jeśli miałbym podawać konkretną kwotę to moim zdaniem dzisiejsze 500 plus warte jest, mniej więcej 300 zł. Jak już wcześniej wspomniałem, dla każdego stanowi inną wartość. Jego zdaniem siła nabywcza tego świadczenia jeszcze spadnie w tym roku o ok. 8-10 proc., wraz z rosnącą inflacją – szacuje w rozmowie z SuperBiznesem ekonomista.

500 plus już nie wystarcza. Polacy ŻĄDAJĄ 700 plus. "PiS DAJE ZA MAŁO! Nie mamy pieniędzy! | KOMENTERY

Świadczenie było uruchomione w 2016 r. i ten rok przyjąłem za rok bazowy. Uwzględniając inflację każdego roku, wychodzi na to, że świadczenie 500+ jest warte teraz 475 zł. Gdyby przyjąć, że inflacja w tym roku przekroczy 6 proc., a tak się zapewne stanie to świadczenie będzie wynosić 471 zł. W tej chwili wydaje się, że jednak nie ma przestrzeni w budżecie państwa aby waloryzować to świadczenie – wylicza z kolei Mariusz Zielonka ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan w rozmowie z SuperBiznesem.

 Przypomnijmy, że prof. Julian Auleytner, pomysłodawca tego świadczenia w rozmowie z Wirtualną Polską, powiedział , że 500 plus nie powinno przysługiwać rodzinom dysfunkcyjnym i patologicznym - nie można ich wspierać dodatkowymi pieniędzmi. To świadczenie powinno być narzędziem zachęcającym do wyjścia z kryzysu. Mogłyby być dodatkowym bodźcem - wracasz na rynek pracy, przestajesz korzystać z pomocy socjalnej, wracasz do 500 plus. Pomoc społeczna to cały system zasiłków i wsparcia bieżącego. Jeżeli pakuje się tam dodatkowe pieniądze, to one zniechęcają do poszukiwania pracy, do zaradności, do tworzenia własnych źródeł dochodów-mówi ,

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wedłu MPRiPS, liczba przyjętych wniosków sięga już 2,64 mln i obejmuje ponad 4,2 mln dzieci. Proces rozpatrywania wniosków przebiega sprawnie. Ponad 3,5 mln dzieci już ma przyznane świadczenie na nowy okres rozliczeniowy. 

Sonda
Czy 500 plus powinno być waloryzowane?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze