Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wyraźnie wskazuje, że świadczenia na dzieci nie mogą wpływać na wysokość alimentów. Chodzi m.in. o świadczenia wychowawcze, świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, świadczenia rodzinne oraz inne środki pieniężne przysługujące na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.
Zobacz także: 500 plus. W Szczecinie wydali bony zamiast pieniędzy
Nowe przepisy doprecyzowują także, że świadczenia z programu 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Choć w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są zapisy mające na celu wyłączenie świadczenia spod egzekucji, mogą one być nieskuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z konta bankowego, które zajęte jest przez komornika, ponieważ komornik nie wie, jakie środki znajdują się na zajętym rachunku oraz skąd one pochodzą.
Zmiana, która za chwilę wejdzie w życie przewiduje, że dla osób otrzymujących różnego rodzaju świadczenia mogą być tworzone specjalne subkonta, do których komornicy nie będą mieli dostępu.
Czytaj również: Dwugłos w rządzie. „Pieniędzy na 500 Plus na pewno nie zabraknie”
Jak informuje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie są wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne jest również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę.
Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedłożenie bankowi bądź kasie zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia i zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane.
Źródło: PAP, MRPiPS; oprac. MK