500 Plus trafia do 55 proc. wszystkich dzieci w Polsce

2016-12-27 13:36
Bartosz Marczuk
Autor: Piotr Bławicki Bartosz Marczuk

Program "Rodzina 500 Plus" wyprowadził z ubóstwa ponad pół miliona dzieci w Polsce - przekonuje w radiowej Jedynce wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk. Dodaje, że świadczenie przysługuje blisko 3,8 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce.

- Dzieci żyjących w skrajnej nędzy w 2014 roku było 718 tys. Po wprowadzeniu programu 500 Plus takich dzieci mamy 187 tys. Taka poprawa w Polsce nigdy wcześniej nie nastąpiła – wyjaśnił podsekretarz stanu w ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na antenie Radiowej Jedynki.

Zobacz też: Rafalska: 500 Plus jest droższe niż sądziliśmy

Bartosz Marczuk podkreślił, że blisko 3 miliony 800 tysięcy dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce objętych zostało wsparciem z programu Rodzina 500 plus. Do rodzin trafiło ponad 15 miliardów złotych.

- Program 500 plus może mieć także znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko - tłumaczy też Andrzej Kensbok, ekspert Fundacji Republikańskiej.

- NFZ opublikował informację, że w tym roku ponad 14,5 tysiąca kobiet więcej jest w ciąży, niż było w zeszłym roku. Szczególnie są to osoby w wieku powyżej 30. roku życia. W jakiś sposób na pewno wiąże się to z programem Rodzina 500 Plus – dodaje.

Czytaj również: Niespodziewany efekt 500 Plus. Trzy razy więcej Polek planuje kupić samochód

Z kolei prof. Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH zwróciła uwagę, że "jest to program dobry i potrzebny gospodarce ze względu na dramat demograficzny, który dokonuje się w Polsce". - Do 2050 roku ubędzie nas o ponad 4,5 mln osób - podkreśla.

 

Źródło: polskieradio.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze