rodzina 500 plus

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com W ramach programu rodzina 500 plus rodzice otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dzieci bez względu na kryteria dochodowe.

500 plus zagrożone! Pracownicy ZUS żądają podwyżki lub zapowiadają strajk

2021-07-23 13:04

Czy wkrótce Polacy mogą przestać otrzymywać przelewy z 500 Plus? Istnieje taka możliwość. Nie chodzi o zmiany w programie, ale o pracowników ZUS, na których spadła większość pracy. Urzędnicy muszą wykonywać coraz więcej obowiązków, ale w miarę jak przybywa pracy nie rosną wynagrodzenia. Związkowcy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówią "dość" i zapowiadają strajk.

ZUS zajmie się 500 Plus

Pracy coraz więcej, a pieniędzy tyle samo. Tak według relacji związkowców ma wyglądać sytuacja pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko przez konieczność rozliczania świadczeń. Rząd chce zrzucić obowiązek przekazywania Polakom 500 Plus i 300 Plus na ZUS. Z perspektywy władzy to oszczędność, ale Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że pociągnie to za sobą poważne konsekwencje. Pracownicy pomocy społecznej, którzy do tej pory się tym zajmowali mogą stracić pracę, z kolei pracownicy ZUS utoną w nowych zadaniach.

SPRAWDŹ: Bezwarunkowy dochód podstawowy lepszy niż 500 Plus: 1200 zł dla każdego Polaka

„Protestujemy przeciwko przeniesieniu obsługi programu Rodzina 500 plus z Ośrodków Pomocy Społecznej na Zakład Ubezpieczeń Społecznych! W wyniku tej zmiany doszłoby do masowych zwolnień pracowników OPS-ów, a pracownicy ZUS dostaliby nowe obowiązki bez dodatkowych środków” – napisali związkowcy.

Ilona Garczyńska reprezentująca związkowców napisała do ministra rodziny i polityki społecznej. Przekonuje, że OPS-ów jest znacznie więcej niż oddziałów ZUS, dodatkowo te pierwsze zostały przygotowane do obsługi programu.

Strajk związkowców: Przerwy w wypłacie 500 Plus?

"Trudno nam zrozumieć, czemu rząd chce rozbijać powstałą strukturę i obciążać kolejnymi obowiązkami Zakład Ubezpieczeń Społecznych" - napisała Garczyńska w liście do minister Maląg.

Urzędnicy ZUS mieliby zająć się świadczeniami od nowego roku. Zostało zatem bardzo mało czasu na wyszkolenie pracowników oraz przygotowanie odpowiedniego zaplecza. Związkowcy szacują, że w efekcie zmian pracę straci 11 tys. pracowników samorzadów. Warto pamiętać, że pensje w ZUS są zamrożone, więc nie ma szans na podniesienie wynagrodzeń. Związkowcy postulują o co najmniej 1000 zł netto podwyżki, ograniczenie nadgodzin, poprawę standardów BHP i sprecyzowanie kryteriów awansowania. Jeśli oczekiwania nie zostaną spełnione planują strajk, który w razie wdrożenia zmian może oznaczać zablokowanie 500 Plus.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Subwencja finansowa
Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze