Świadczenie honorowe za ukończenie 100 lat. Co przewiduje projekt ustawy?
Świadczenie przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat życia (świadczenie honorowe) jest tradycją trwającą od kilkudziesięciu lat. Brakuje jednak podstawy prawnej o randze ustawy. Obecnie jedyną „podstawą prawną” świadczenia jest akt prawa wewnętrznego z czasów PRL, autorstwa prezesa rady ministrów z 1972 r.
Projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia jest w trakcie prac legislacyjnych. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał 2024 r.
Potencjalnie mogą się pojawić nowości w tym zakresie (np. waloryzacja) jednak na dzień dzisiejszy świadczenie jest stałą kwotą. Kluczowym powodem prac legislacyjnych jest konieczność ustawowego usankcjonowania tradycji, będącej obecnie czymś w rodzaju prawa zwyczajowego.
Świadczenie honorowe za ukończenie 100 lat. Kto musi składać wniosek?
- Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby dostać dodatkowo premię za wiek. ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jaka wysokość świadczenie honorowego za ukończenie stu lat?
Na dzień dzisiejszy, decydujący dla wysokości świadczenia honorowego, jest dzień setnych urodzin. Ukończenie stu lat rok później może znacząco zwiększyć kwotę dodatku. W ciągu ostatnich czterech lat kwota świadczenie honorowego zdecydowanie wzrastała:
- od 1 marca 2021 - 4512,41 zł
- od 1 marca 2022 - 4944,79 zł
- od 1 marca 2023 - 5540,25 zł
- od 1 marca 2024 - 6 246,13 zł