kobieta podpisująca dokumenty

i

Autor: pexels.com @Mikhail Nilov

Fiskus

60 tys. zł kary za niezłożenie jednego dokumentu! Nowe przepisy od tego roku

2023-02-01 6:16

"Wszyscy, którzy w nowym roku planują zakup samochodu, powinni być nadzwyczajnie skrupulatni przy załatwianiu wszelkich formalności. Od 1 stycznia 2023 ci, którzy są jedną ze stron umowy cywilnoprawnej, będą musieli złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3. Jeśli dokument wpłynie po wymaganym terminie, trzeba będzie liczyć się z gigantyczną karą, która wyniesie nawet 69 800 złotych".

Jak rozliczyć podatek od zakupu auta z fiskusem?

Jak przypomina portal, jeśli dokonaliśmy zakupu auta, powinniśmy wypełnić druk PCC-3, a gdy na jego podstawie urząd wyliczy wartość podatku w wysokości dwóch procent dla czynności cywilnoprawnych, dokonać opłaty. Nowością jest, że od 1 stycznia 2023 roku na złożenie w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 będzie tylko czternaście dni. Za przekroczenie tego terminu będzie trzeba słono zapłacić.

Gigantyczna kara dla zapominalskich o deklaracji PCC-3

Jak czytamy na eska.pl, minimalna kara za spóźnienie może wynieść dziesięć procent od aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, ale warto pamiętać, że urzędnik ma prawo naliczyć aż dwudziestokrotność płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 roku będzie to 68 900 złotych brutto, a od 1 lipca - 72 000 złotych brutto.

Kto jest zwolniony z podatku PCC-3? Jak można dowiedzieć się ze strony podatki.gov.pl, czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki) nie podlegają PCC, w przypadku gdy są opodatkowane podatkiem VAT albo jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT.

Sonda
Jakie auta zwykle kupujesz?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak

Podatek od mchu i chrustu? Polityk opozycji grzmi na wieść o nowych daninach!

Posłuchaj rozmowy!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze