Przekazanie fortuny

92-letni miliarder przekazuje swój majątek. Kim jest Rupert Murdoch i jego syn Lachlan Murdoch?

2023-09-22 13:42

Miliarder Rupert Murdoch w wieku 92 lat powiedział "dość" i wiadomo już, że przekazał kontrolę nad medialnym imperium swojemu najstarszemu synowi Lachlanowi. To istotna zmiana również w kontekście światowej polityki, bo właścicielowi stacji Fox News od lat zarzuca się wpływanie na przekaz polityczny. Stacja znana jest z popierania Donalda Trumpa.

92-letni miliarder przechodzi na emeryturę. Przekazuje sukcesję synowi

W imperium medialnym Ruperta Murdocha znajdują się: Fox News, Fox Business, Sky News, popularny brytyjski dziennik "The Sun", a także takie znane tytuły jak "The Wall Street Journal", czy "New York Post". Magnat medialny zawsze był kojarzony z "agresywnym" dziennikarstwem, pracownicy jego redakcji mieli zdobywać wiadomości "za wszelką cenę".

Murdochowi zarzucano często wpływanie na politykę, np. "The Sun" sugerowało, że królowa Elżbieta II ma popierać Brexit (mimo braku dowodów), z kolei jego kanał Fox News znany jest z popierania Donalda Trumpa. Stacji zarzucano także rozprzestrzenianie fake newsów i nierzetelność dziennikarską. Rupert Murdoch musiał zapłacić nawet 800 mln dolarów firmie Dominion za stwierdzenie na antenie stacji, że firma brała udział w fałszerstwach wyborczych. Według spekulacji, to właśnie to zdarzenie sprawiło, że miliarder zdecydował się oddać władzę w ręce jednego ze swoich synów. Biznesmen zamierza teraz angażować się w życie swoich firm i "walczyć o wolność słowa", a na emeryturę z News Corp. i Fox News przejdzie w listopadzie 2023 roku.

Lachlan Murdoh przejmie schedę po ojcu Rupercie

52-letni Lachlan Murdoch jest synem Ruperta z jego drugiego małżeństwa z Anną Torv. Choć urodził się w Londynie, wychowywał się w USA, a większość życia spędził w Australii, ukończył uniwersytet Princeton w New Jersey na kierunku filozofii. 

W 2015 roku Rupert Murdoch mianował swoich synów - Lachlana i Jamesa na współprezesów 21st Century Fox. Z czasem James opuścił firmę, a fotel dyrektora generalnego Fox Corporation przejął Lachlan po tym jak w 2019 roku 21st Century Fox kupił Disney. Ojciec Lachlana zarobił na tej transakcji 12 mld zł, które podzielił między sześcioro swoich dzieci (każde dostało 2 mld zł). Lachlan wydał z tego 150 mln dolarów na kupno posiadłości w Bel Air w Kalifornii. Po odejściu ojca, Lachlan zostanie jedynym prezesem Fox Corporation i News Corp., zaś Rupert Murdoch zostanie jako emerytowany prezes.

CNN podaje, że Lachlan prywatnie krytykuje Trumpa i nie zgadza się z nim. Wiadomo jednak z biografii 52-latka, że w 2022 roku jako dyrektor generalny sieci zatwierdził decyzję o tym, aby nie emitować pierwszych przesłuchań na żywo w Izbie Reprezentantów w sprawie ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Dlatego też trudno stwierdzić, czy po zmianie na fotelu prezesa, zmieni się również przekaz stacji Fox News.

Pieniądze to nie wszystko Michał Szczerb

QUIZ: Klasyki PRL-u. Teraz ich już nie ma!

Pytanie 1 z 10
Jaki kształt miał najpowszechniej posiadany odkurzacz w PRL?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze