„W międzyresortowych konsultacjach projektu ustawy abonamentowej pojawiły się opinie, że pomysł włączenia części dostawców usług telewizyjnych do procesu ściągania opłat abonamentowych stanowi zagrożenie dla wartości konstytucyjnych i norm prawa europejskiego" – to opinia reprezentującej PIKE agencji Lighthouse, do której dotarł „Presserwis".
Nierówne prawo
Przede wszystkim chodzi o to, że przepisy ustawy abonamentowej w proponowanej formie w nierówny sposób traktują poszczególne grupy konsumentów usług telewizyjnych. Restrykcjami mają zostać objęci przede wszystkim abonenci telewizji płatnej, zaś w uprzywilejowanej pozycji postawione zostały osoby, korzystające z naziemnej telewizji cyfrowej. Zwróciła na to uwagę m.in. opiniująca projekt Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, zdaniem której takie zróżnicowanie jest całkowicie bezzasadne.
Czytaj też: Abonament RTV do kosza? Luki prawne i wielkie wątpliwości
Jak podkreśla Rządowe Centrum Legislacji, wprowadzenie proponowanych przepisów w obecnym kształcie, mogłoby negatywnie odbić się na funkcjonowaniu i strukturze rynku medialnego. Instytucja obawia się, że klienci płatnych telewizji mogą rezygnować z dotychczasowych usług, na rzecz serwisów pirackich.
Projekt ustawy w ogniu krytyki
Przypomnijmy, że w piątek 24 marca zakończyły się konsultacje dotyczące nowelizacji ustawy abonamentowej autorstwa ministerstwa kultury. Zgodnie z kontrowersyjnym zapisem w projekcie ustawy prywatni operatorzy telewizyjni mają udostępniać Poczcie Polskiej dane osobowe swoich klientów, aby umożliwić jej rejestrację odbiorników telewizyjnych, ściąganie od telewidzów abonamentu RTV, kontrolę abonamentową i weryfikację zwolnień od abonamentu RTV.
Czytaj też: Sikorski przestał płacić abonament RTV
Pomysł ten spotkał się falą krytyki. Przeciwko nowej ustawie o abonamencie RTV protestują liczne resorty, podlegające im jednostki organizacyjne, urzędy i operatorzy. Resort otrzymał na piśmie uwagi do abonamentu RTV od: kilkunastu operatorów telewizyjnych, osób prywatnych, GIODO, Rządowego Centrum Legislacji, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz od ministerstw: Infrastruktury i Budownictwa, Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Finansów i Rozwoju.
W przyszłym tygodniu ministerstwo kultury ma przeanalizować zgłoszone uwagi.
Źródło: onet.pl, Presserwis, Superbiz.pl