Leszek Czarnecki w katowickiej prokuraturze

i

Autor: Katarzyna Zaremba/SUPER EXPRESS Leszek Czarnecki w katowickiej prokuraturze

Afera KNF. Czarnecki opuścił prokuraturę po 11 godzinach! Co z pieniędzmi klientów banku?

2018-11-19 22:40

Ciąg dalszy afery podsłuchowej KNF, która ze stanowiska zmiotła już szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. W poniedziałek w tej sprawie w katowickiej prokuraturze zeznania złożył właściciel Getin Noble Banku Leszek Czarnecki - co zajęło ponad 11 godzin! Śledczy podkreślili, że były to bardzo obszerne zeznania. 

Przed godziną 11 w poniedziałek, 19 listopada w prokuraturze w Katowicach zjawił się Leszek Czarnecki wraz ze swoim mecenasem Romanem Giertychem. - Mam tylko nadzieję, że prokuratura tę sprawę wyjaśni i znajdzie wszystkie osoby powiązane z tą sprawą - podkreślił bankier przed złożeniem zeznań. Adwokat milionera zapewnia, że jego klient jest w stanie poddać się badaniu wariograficznemu.

Dopiero pod godzinie 22 milioner i właściciel Getin Noble Banku opuścił gmach prokuratury w Katowicach. - Świadek złożył obszerne zeznania, a także załączył nośniki informatyczne - poinformował prokurator Tomasz Tadla.

Wizyta w prokuraturze jednego z najbogatszych Polaków dotyczy artykułu "Gazety Wyborczej", która napisała wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Afera podsłuchowa KNF wzburzyła sceną polityczną. Dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego przyjął premier Mateusz Morawiecki, a minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, poinformował o wszczęciu śledztwa - z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. 

W sobotę Giertych zapowiedział, że w dniu przesłuchania jego klienta złoży w prokuraturze także inne nagranie - rozmowy Czarneckiego z Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, zarejestrowanej w lipcu br. Według adwokata jednym z najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani", będzie prezydent Andrzej Duda. KNF uznała w niedzielę zarzuty Giertycha za bezpodstawne - podaje Bankier.pl.

Czy pieniądze klientów Getin Noble Banku są bezpieczne?
Pomimo, że do wielu placówek klienci zgłosili się po swoje oszczędności, to posiadaczy depozytów uspokaja Ministerstwo Finansów. Komitet Stabilności Finansowej poinformował, że Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków: Getin Noble Bank oraz Idea Bank.

Po spotkaniu KSF (brali w nim udział przedstawiciele NBP, resortu finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), wydano komunikat, w którym poinformowano, że "banki te (Getin Noble Bank i Idea Bank - red.) podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów" – napisano w komunikacie. Przypomniano także, że depozyty zgromadzone w obu bankach są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 tys. euro na jednego klienta (około 430 tys. zł)".

Kto może liczyć na Bankowy Fundusz Gwarancyjny?
Jak przypomina Bankier.pl, system gwarancyjny zapewnia klientom zwrot pełnej kwoty zdeponowanych oszczędności do równowartości kwoty 100 tys. euro na osobę. W przypadku rachunków wspólnych, kwota ta gwarantowana jest każdemu posiadaczowi z osobna. Jeżeli klient ma więcej oszczędności, wypłata obejmie środki do równowartości 100 tys. euro.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze