500 plus trafiło do Trybunału Konstytucyjnego

i

Autor: Shutterstock

Alimenciarzom zostało tylko kilka dni. Egzekucje będą skuteczniejsze

2019-01-08 11:59

Już od stycznia 11 stycznia 2019 roku ściganie alimenciarzy stanie się łatwiejsze. Dzięki nowym przepisom pracodawcy, którzy pomagali osobom zalegającym z płaceniem alimentów, będą jeszcze surowiej karani. Sami alimenciarze także stracą kolejne ulgi.

Dzięki nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego pracodawca, który nie wykonuje obowiązków związanych z egzekucją świadczeń alimentacyjnych od pracownika będzie musiał się liczyć z nałożeniem przez komornika kary grzywny w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo ta forma kary będzie ponawiana, jeśli pracodawca dalej będzie uchylał się od obowiązków.

W myśl nowych przepisów znika także ulga dla alimenciarzy związana z podróżami służbowymi. Dotychczas, w razie egzekucji alimentów, wspomniane diety były całkowicie od egzekucji zwolnione. Teraz kwota wolna od egzekucji wyniesie 50 proc. Wzrośnie także maksymalna wysokość grzywny wymierzanej przez sąd przy egzekucji świadczeń niepieniężnych. Po wejściu w życie nowych przepisów wynosić ona będzie 15 tys. złotych, a nie 10 tys. złotych.

Zmiany dotyczyć będą również informacji o osobach zalegających z płaceniem alimentów. Komornicy zyskają dostęp do szczegółowych danych o dochodach alimenciarzy bezpośrednio z ZUS. Komornicy sądowi zaś zostaną zobowiązani do informowania ZUS - również w drodze elektronicznej - nie rzadziej niż co 6 miesięcy o dalszym prowadzeniu egzekucji świadczeń alimentacyjnych, a także będą musieli powiadomić zakład o zaprzestaniu prowadzenia egzekucji.

Ustawa wejdzie w życie 11 stycznia 2019 roku, jednak zmiany związane ze współpracą komorników z ZUS obowiązywać będą od 28 grudnia 2019 roku, a zmiany w kodeksie pracy od 1 stycznia 2020 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze