Sklep monopolowy, alkohol

i

Autor: Shutterstock

Sprzedaż alkoholu

Alkohol jak papierosy. Już wkrótce na etykiety trafią ostrzeżenia!

2023-03-29 15:28

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, Irlandia chce wprowadzić na etykietach butelek czy puszek z alkoholem ostrzeżenie o szkodliwości picia napojów wyskokowych podobnych do tych jakie znajdują się na wyrobach tytoniowych. Dodatkowo producenci będą musieli informować o kaloryczności danego napitku. Rząd Irlandii sam wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę. Niedługo podobne przepisy mogą wejść w życie w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Dziewięc państw UE protestuje.

Nowe prawo wywołuje duże kontrowersje

Jak czytamy na portalu, na etykietach butelek czy puszek z napojami wyskokowymi sprzedawanymi w Irlandii ma znaleźć się pisana dużą czerwoną czcionką informacja, że picie alkoholu powoduje nowotwory i choroby wątroby, a picie przez kobiety w ciąży zagraża płodowi. Dodatkowo producenci będą musieli informować o kaloryczności danego napoju. 

Według wirtualnemedia.pl oficjalny protest przeciwko regulacjom wystosowały firmy produkujące napoje alkoholowe z dziewięciu państw członkowskich Unii Europejskiej: Chorwacji, Czech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Włoch. Komentarze do pomysłu złożyły Grecja i Polska.

Portal cytuje włoskich ministrów, którzy proszą o interwencję w związku z irlandzkimi przepisami, które nazwali „absurdalnymi”.

-Ich zdaniem, nowe regulacje wpłynęłyby negatywnie na rynek wewnętrzny Unii i wolny przepływ towarów, szkodząc także branży winiarskiej we Włoszech - czytamy na portalu.

Komisja Europejska pracuje nad podobnymi rozwiązaniami  w ramach przepisów związanych z europejskim planem walki z rakiem. 

– Te oznaczenia mają być wprowadzone do końca br. „Nie ma więc potrzeby, żeby którykolwiek z krajów członkowskich, w tym Polska, poszedł za przykładem Irlandii i wprowadził przepisy krajowe w sprawie, w której prowadzone są już prace na poziomie unijnym” - przekazał Interii Biznes Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Obecnie w Polsce opakowania napojów alkoholowych muszą zawierać informację o zakazie ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, zakazie prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu oraz szkodliwości spożycia przez kobiety w ciąży.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Sonda
Jak często pijesz alkohol?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze