Małpki

i

Autor: Stach Antkowiak/Reporter Małpki

Sprzedaż alkoholu

Polska przoduje w sprzedaży "małpek". Gdzie piją ich najwięcej?

2023-02-13 19:01

Ministerstwo Finansów przedstawiło dane o poborze podatku od mocnych alkoholi sprzedawanych w butelkach o niskich pojemnościach, czyli tzw. małpek z podziałem na gminy. Gdzie spłynęło go najwięcej? Gdzie spożycie na obywatela też jest największe?

Gdzie w Polsce kupuje się najwięcej "małpek"?

Z najnowszych danych wynika, że urzędy skarbowe z Warszawy przekazały budżetowi miasta z tego tytułu ponad 20 mln zł w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy ubiegłego roku.  To jest o 324 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak podaje portal Business Insider na kolejnych miejscach były: Wrocław, Poznań, Kraków i Łódź. W tych miastach "małpek" sprzedaje się najwięcej. Przodują nadmorskie kurorty wakacyjne. Jednak jak informuje Business Insider mieszka tam "nieproporcjonalnie mniej osób, niż je odwiedza".

Na czele jest Rewal, gdzie przeciętny wpływ z podatku od "małpki" wyniósł 216 zł (108 zł dla Rewala i 108 zł dla NFZ) na mieszkańca. Na kolejnych miejscach są: Krynica Morska, Mielno, Dziwnów i Łeba. Z miejscowości górskich będą to: Karpacz, Cisna, Szklarska Poręba i Zakopane. Podatek od małpek został wprowadzony w styczniu 2021 roku w ramach nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wprowadzając go postanowiono, że wysokość opłat wyniesie 25 zł za każdy pełny litr 100 proc. alkoholu w napojach alkoholowych.

Oznacza to, że o 1 zł wzrosła wtedy cena od 100 ml małpki wódki 40 proc., o 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się kiedyś prowadzić auto po alkoholu?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze