Amazonia

i

Autor: lubasi

Pesymistyczny scenariusz

Amazonia umiera. W jaki sposób przyczyniła się do tego wojna na Ukrainie?

2022-09-10 18:25

Zniszczenia środowiska w części Amazonii są tak ogromne, że część lasów deszczowych osiągnęła już punkt krytyczny - mówią naukowcy. Ostrzegają przed tym, że Amazonia może nigdy nie być w stanie się odrodzić. Co jest powodem destrukcji środowiska w Amazonii? Okazuje się, że duży wpływ ma wojna na Ukrainie.

Kryzys w Amazonii. Organizacje wzywają do zawarcia paktu

Naukowcy przeprowadzili analizę dotyczącą “zielonych płuc świata” (Amazonii). Według nich w Brazylii, jak i Boliwii ma miejsce nawet 90 proc. wszystkich wylesień i degradacji. Zaledwie na dwóch z dziewięciu krajów (Surinama i Gujana Francuska) co najmniej połowa lasów jest w dobrym stanie, na pozostałych 80 proc. terenach sytuacja wygląda niepokojąco. Organizacje pilnie wzywają do zawarcia globalnego paktu w celu ratowania Amazonii, jak i szybkich i skutecznych działań.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Gliński

Lasy amazońskie źródłem zysku. Realne zagrożenia Amazonii

Obecnie realnym zagrożeniem dla lasów Amazonii jest górnictwo i wydobycie ropy, jednak to rolnictwo w głównej mierze przyczynia się do wylesiania znacznej części terenów. Brazylia to jeden z głównych eksporterów żywności na całym świecie, a pozyskiwane surowce jak np. zboża, czy wołowina przynoszą ogromne zyski rzędu miliardów dolarów. 

Jak powiedział Gregorio Diaz Mirabal, sekretarz CICA, “już 20 proc. największej na świecie puszczy, amazońskich lasów - obszaru zajmującego 8 milionów kilometrów kwadratowych na terenie Brazylii, Gujany, Wenezueli, Boliwii, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinami i Ekwadoru - zostało zniszczonych wskutek wiercenia szybów naftowych, nielegalnego górnictwa, wyrębu drewna, wprowadzania monokulturowych upraw i hodowli bydła”.  

Wojna na Ukrainie a degradacja Amazonii

Wojna na Ukrainie przyniosła ogromne straty dla wielu krajów na całym świecie. Stale poszukuje się nowych źródeł ropy naftowej, co jedynie pogarsza stan  “zielonych płuc świata”. Sekretarz koordynacyjny CICA Gregorio Diaz Mirabal przed otwarciem konferencji Komitetu Koordynacyjnego Organizacji Rdzennych Ludów Amazonii (CICA) poinformował jednak, że Ameryka Południowa posiada 80 proc. lasów, które za wszelką cenę będą ratowane. 

Sonda
Czy boisz się chodzić do lasu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze