KGHM zawarł deklarację o współpracy z Uniwersytetem La Serena w Chile. Polska strona zapewnić ma m.in. stypendia dla chilijskich studentów. Polska spółka w ten sposób chce kształtować najlepsza kadrę dla górnictwa na całym świecie. To także okazja do uhonorowania postaci łączącej oba kraje, czyli Ignacego Domeyko, polskiego geologa i badacza Ameryki Południowej, który przyczynił się do reformy chilijskiego systemu edukacji.
To część skutecznie realizowanej strategii, zgodnie z którą KGHM umacnia swoją pozycję na świecie, poszerzając kontakty na płaszczyźnie biznesowej i społecznej. Wszędzie tam, gdzie prowadzi działalność, Polska Miedź jest odpowiedzialnym inwestorem dbającym o zrównoważony rozwój i lokalną społeczność. Zarząd KGHM spotkał się w Santiago między innymi z Ministrem Górnictwa, Ministrem Gospodarki, Rozwoju i Turystyki oraz wiceprezesem CORFO, chilijskiej agencji rozwoju inwestycji.
- Podstawą poważnego biznesu jest traktowanie partnersko lokalnych społeczności oraz władz i prowadzenie z nimi otwartego dialogu. KGHM zależy na takich relacjach i zapewniam, że możemy liczyć na wsparcie chilijskiego rządu. Minister Gospodarki p. José Ramón Valente Vias przedstawił nam swoją wizję uproszczenie procedur oraz deregulacji, które ułatwią prowadzenia biznesu w Chile. Propozycje są bardzo interesujące. Warto podkreślić, że również Ministerstwo Górnictwa docenia sposób prowadzenia przez nas biznesu. Przejawem tego jest między innymi bezproblemowe przyznanie pozwoleń środowiskowych dla projektów górniczych KGHM w Chile – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź
KGHM Polska Miedź jest jednym z największych producentów miedzi i srebra na świecie. Od 2014 roku jest obecny w Chile. Polski gigant jest większościowym udziałowcem projektu górniczego Sierra Gorda w regionie Antofagasta. Mimo wyzwań związanych z inwestycją, ostatnie okresy pokazują, że chilijska kopalnia KGHM systematycznie zbliża się do zakładanych parametrów produkcyjnych.