Płatne wizy dla Amerykanów podrózujących do Polski. Zobacz, ile zapłacą obywatele USA

2019-03-10 14:18
USA, flaga, Stany Zjednoczone
Autor: East News

Pomimo wielu zapewnień, od lat amerykańskim władzom nie udało się znieść wiz dla obywateli Polski, którzy chcą wyjechać za ocean. Teraz Amerykanie również będą mieli utrudnioną możliwość w swobodnym podróżowaniu do Polski - ale i nie tylko! Płatne wizy dla obywateli USA będą obowiązywały na terenie całej Unii Europejskiej!

Przez lata obiecywano Polakom zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych. Decydujący głos w tej sprawie posiada amerykański Kongres, ale wielokrotnie używano tego argument w czasie kampanii prezydenckich, zabiegając w ten sposób o przychylność amerykańskiej Polonii. Obecnie władze w Waszyngtonie utrzymują wizy wjazdowe tylko dla pięciu krajów UE. Oprócz Polską są to: Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia.

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej, od 2021 roku rusza Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż. Amerykańska prasa informuje o wprowadzeniu wiz, a urzędnicy z Brukseli używają określenia "zezwolenie". Dokument będzie ważny przez 3 lata, na nieograniczoną liczbę wjazdów do UE.

System jest prostszy od standardowej procedury ubiegania się o wizę - nie wymaga rozmów z konsulem ani skomplikowanej weryfikacji - informuje "Rzeczpospolita".

Ile będzie kosztowała wiza dla Amerykanów? Oficjalnej ceny jeszcze nie ustalono, ale szacuje się, że jej koszt wyniesie ok. 7 euro (ok. 30 zł). Podróżując po UE obywatele USA będą musieli mieć przy sobie paszport ważny 3 miesiące od chwili przyjazdu, kartę kredytową lub debetową. Dotychczas mogli oni bez formalności podróżować po krajach strefy Schengen do 90 dni.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze