Andrzej Wajda początkowo kształcił się w dziedzinie sztuki. W latach 1946 – 50 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na szczęście poczuł smykałkę do reżyserii i podjął studia w łódzkiej filmówce, którą udało mu się szczęśliwie ukończyć. Jego pełnometrażowym debiutem było „Pokolenie" – ekranizacja powieści Bohdana Czeszki. W obrazie z 1954 r. można było zobaczyć wiele przyszłych gwiazd, m.in. Tadeusza Janczara, Romana Polańskiego, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Cybulskiego.
Jednak międzynarodowym sukcesem okazał się dopiero „Kanał" z 1956 roku, który Wajda nakręcił w wieku 30 lat. Reżyser zobrazował w filmie klęskę powstania warszawskiego i walkę o przetrwanie żołnierzy Armii Krajowej. Produkcja została doceniona przez jury podczas X Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, które wyróżniło obraz w 1957 r. nagrodą specjalną.
Przeczytaj również: Ekonomiczny Nobel dla Olivera Harta i Bengta Holmströma
W 1981 r. „Człowiek z Żelaza" Andrzeja Wajdy został nagrodzony Złotą Palmą na MFF w Cannes. W 1995 r. „Wielki Tydzień" polskiego reżysera wywalczył Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. W 2000 r. Andrzej Wajda został laureatem honorowego Oscara za całokształt twórczości. W 2006 r. dostał nagrodę „Złotego Niedźwiedzia" na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za całokształt twórczości. W tym samym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ostatnio jego „Powidoki" zostały nominowane do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscara) w kategorii „obraz nieanglojęzyczny". Wcześniej nominacje do Oscarów zdobyły: „Ziemia obiecana" (1975), „Panny z Wilka" (1979), „Człowiek z żelaza" (1981) i „Katyń" (2007) Wajdy.
Zobacz także: Ile są warte filmy Andrzeja Wajdy? [GALERIA]
Od 1972 do 1983 r. Wajda kierował zespołem filmowym „X", a w latach 1978 – 1983 r. był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Po przywróceniu ustroju demokratycznego w Polsce Andrzej Wajda kandydował do parlamentu. Zyskał rekomendację Lecha Wałęsy i zdobył największą liczbę głosów w okręgu wyborczym na terenie województwa suwalskiego. W rezultacie został senatorem I kadencji 1989 – 1991. Był również członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Andrzej Wajda dał się poznać nie tylko w przemyśle filmowym, ale również za sprawą sceny teatralnej. Jego spektakle wystawiały głównie: Teatr Stary w Krakowie i Teatr Powszechny w Warszawie.
Źródła: filmweb.pl, wajda.pl