Dyżur apteki w porze nocnej? Według nowej ustawy może być od 19:00 do 21:00
Według nowych przepisów, dyżur apteki w porze nocnej nie oznacza pracy przez całą noc. Już 2 godziny czynnej apteki w przedziale 19:00 – 23:00 wypełnią ustawową definicję dyżuru w porze nocnej.
Oprócz nocy, apteki całodobowe działają również w dni wolne od pracy. Tutaj znów niespodzianka - dyżur w dzień wolny od pracy według nowych przepisów to cztery godziny w przedziale 10.00 – 18:00.
Biorąc pod uwagę definicje ustawowe, można uznać aptekę całodobową za wielki przywilej.
Nocne apteki w mniejszych miastach mogą znikać. Należy liczyć na dobrą wolę NFZ
Obywatele dużych miast nie muszą się obawiać nowych przepisów farmaceutycznych, gdyż ratują ich prawa rynku – apteki całodobowe dobrze zarabiają również nocą. W przypadku mniejszych miast jest inaczej – obroty przez noc mogą być znikome, tutaj potrzebne jest dofinansowanie do działalności publicznie użytecznej.
Nowe przepisy zakładają, że zarząd powiatu dokona analizy zaspokajania potrzeby, jaką jest dostępność aptek. Nie określono jednak jak ma wyglądać taka analiza. Jeśli realia wskażą na konieczność apteki czynnej nocą, to NFZ ma sfinansować.
Zrealizowanie tego obowiązku może być jednak iluzją np. w formie jednej apteki czynnej 19:00 – 21:00, w mieście liczącym 30 tys. Każdy może sam ocenić, czy NFZ zawsze chętnie zapłaci, za każdym razem gdy poprosi o to powiat.
Los pacjenta powierzony władzom powiatów
Obroty w całodobowych aptekach spadają po północy, później już może być nieopłacalne bez dofinansowania. Powiat może we własnym zakresie sfinansować aptekę działającą cała dobę jednak koszty takiej dopłaty nie są symboliczne.
Według nowych przepisów, apteki nie pobiorą już opłaty za porę nocną. Nie wiadomo ile placówek postanowi zrezygnować z całodobowej działalności. Osoby mieszkające w miastach powiatowych poniżej 40 tys. muszą być przygotowane na wyprawy do większych miast w nagłych wypadkach.