Kościelne inwestycje

Archidiecezja kupiła kościół za złotówkę, teraz sprzedaje go za… 2,5 mln zł!

2022-11-24 14:52

W 2004 roku miasto Brzeg (woj. opolskie) przekazało Arcybiskupstwu Wrocławskiemu kościół pofranciszkański za symboliczną "złotówkę". Teraz obiekt został wystawiony na sprzedaż. Cena to...2,5 mln złotych.

Kościół kupiony "za złotówkę" wystawiony na sprzedaż za 2,5 mln zł

Na portalach z ogłoszeniami dot. nieruchomości pojawiła się oferta sprzedaży kościoła pofranciszkańskiego w Brzegu (woj. opolskie). Zgodnie z treścią ogłoszenia przytoczoną przez portal Wprost "to były kościół Minorytów, który jest od setek lat nieużytkowany, jeśli chodzi o cele sakralne. Zabytkowy obiekt kościelny pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła ma 950 m kw. W skład nieruchomości wchodzi też działka o powierzchni 17,93 ara".

W dalszej części ogłoszenia przedstawiono po krótce historię obiektu. Koszt umieszczony w ogłoszeniu to 2,5 mln zł.

Skąd pochodziły środki na renowację kościoła?

W 2001 roku powstało Stowarzyszenie na rzecz Ratowania kościoła pofranciszkańskiego w Brzegu. W 2003 r. miasto przekazało kościół Arcybiskupstwu Wrocławskiemu za symboliczną złotówkę - informuje portal brzeg24.pl cytowany przez Wprost. W późniejszych latach (2010-2013) przeprowadzono na jego terenie prace archeologiczne, wykonano pokrycie nowym dachem oraz zabezpieczono mury. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 1,7 mln zł - środki pochodziły z funduszy pomocowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - podkreśla portal brzeg24.pl.

Rzecznik Kurii Archidiecezji Wrocławskiej komentuje sytuację

Cała sprawę skomentował również Rzecznik Kurii Archidiecezji Wrocławskiej. Zaznaczył, że we Wrocławiu jest kilka budynków, które kiedyś były kościołami a teraz pełnią zupełnie inną funkcje. "Biorąc pod uwagę bliskość czynnych kościołów w Brzegu, w tej lokalizacji miasta nie znajduje uzasadnienia tworzenia nowego punktu, w którym sprawowane by były nabożeństwa" - powiedział ks. dr hab. Rafał Kowalski cytowany przez portal Wprost.

Sonda
Czy uważasz, że Kościół w Polsce nie powinien podlegać pod struktury Państwowe, a być traktowany jako prywatna firma?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany