OZE w Polsce. Czy FOTOWOLTAIKA jest dla Ciebie? Sprawdź, ile możesz ZYSKAĆ [PORADNIK]

i

Autor: pixabay.com/torstensimon

OZE

Astronomiczna kwota wydatków na OZE. Ropa w odwrocie

2024-10-21 7:58

Jak wynika z raportu ManpowerGroup „Energy World of Work 2025” wzrost inwestycji w energię z OZE przyczyni się do spadku światowego zapotrzebowania na paliwa kopalne, w tym ropę naftową. Potwierdzają to analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Globalne wydatki na inwestycje w odnawialne źródła energii mogą osiągnąć w 2024 r. 2 biliony dolarów.

Rewolucja w kierunku OZE zmieni realia rynku pracy

Według danych Global Wind Energy Council, w 2023 roku branża pobiła roczne rekordy w zakresie nowych instalacji lądowych pozyskujących energię wiatrową, osiągając ponad 100 gigawatów (GW). Sektor ten uzyskał również drugi najwyższy wynik roczny dla nowych farm morskich (11 GW). W rezultacie całkowita globalna wydajność energii wiatrowej przekroczyła niedawno 1 terawat (TW). Analitycy przewidują, że do 2030 roku moc ta zostanie podwojona i przewyższy 2 terawaty.

Zdaniem specjalistki rynku pracy z ManpowerGroup Karoliny Gruli rozwój przemysłu energii wiatrowej znacznie zmieni sytuację na rynku pracy, generując coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin. Branża już teraz mierzy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, co wskazuje na sporą lukę kompetencyjną.

Transformacja energetyczna znacząco wpłynie na wiele dziedzin gospodarki, w tym rynek pracy. "Pracodawcy będą musieli się zmierzyć z koniecznością przekwalifikowania pracowników, przygotowania ich do ról związanych ze zrównoważonym rozwojem" - powiedziała Grula.

Zaznaczyła, że również tradycyjne firmy energetyczne czy motoryzacyjne staną przed wyzwaniem adaptacji do nowej struktury rynku. "Pracodawcy mierzą się z koniecznością przekwalifikowania pracowników, przygotowania ich do ról związanych ze zrównoważonym rozwojem. Już dziś - jak zauważyła - organizacje zwiększają nakłady na badania i innowacje, co przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy.

Zaawansowane technologie kluczowe dla gospodarki

Zdaniem ekspertki najważniejsze kwalifikacje przyszłości obejmują znajomość zaawansowanych technologii, zdolność do analizy danych oraz wiedzę o systemach energetycznych oraz sieciach przesyłowych. "Transformacja energetyczna stwarza nowe perspektywy kariery, ale jednocześnie wymaga ciągłego rozwoju kompetencji w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym i regulacyjnym" – podkreśliła ekspertka.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze