Uśmiechnięta starsza pani czyta książkę

i

Autor: Getty Images

Świadczenie Babcia Plus

Babcia Plus. Nowe świadczenie dla seniorek? Rząd przypadkiem ujawnia informacje

2022-12-09 5:01

Rząd przyjął "Strategię Demograficzną 2040”, której głównym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Jak zauważa Fakt, znajduje się tam jeden zapis, który zdaniem ekspertów, otwiera furtkę do wprowadzenia głośnego programu Babcia Plus!

Strategia Demograficzna 2040 zaradzi niskiej dzietności?

W materiałach udostępnionych na stronie KPRM wyjaśniono, że Strategia Demograficzna 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument, który mierzy się z niekorzystnymi trendami w demografii, a jego głównym założeniem jest wyjście przez Polskę z tzw. pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Zaakcentowano, że zmniejszenie negatywnych tendencji demograficznych i aktywna polityka prorodzinna to priorytety rządu od 2015 r. Jednym z najważniejszych działań było – jak wyliczono - wprowadzenie programu „Rodzina 500 plus”, dzięki któremu wsparcie uzyskało 7 mln dzieci. Ważnym rozwiązaniem było także uruchomienie „Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego”, przeznaczonego dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice otrzymują dzięki temu w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Przypomniano, że istnieje program „Maluch +”, który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W 2015 r. było zaledwie 84 tys. miejsc w żłobkach, podczas gdy obecnie - jak podano - jest ich ok. 230 tys.

Wskazano też m.in., że wprowadzona została skoordynowana opieka nad kobietami w ciąży i bezpłatne leki dla ciężarnych pacjentek (aktualnie na specjalnej liście znajduje się 388 bezpłatnych leków).

Będzie świadczenie Babcia Plus?

Jak wyjaśnia dr. Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego, niewykluczone jest, że rząd będzie próbował wprowadzić dodatkowe świadczenia dla dziadków, o czym mówi się z resztą od kilku lat. Wiele seniorek opiekuje się dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, kiedy to rodzice przebywają w pracy. Świadczenie Babcia Plus jednak ostatecznie się nie pojawiło, natomiast nowa rządowa “Strategia Demograficzna 2040” mogłaby umożliwić jego wprowadzenie.

O świadczeniu wypowiadała się także minister rodziny Marlena Maląg, która w kwietniu 2021 r. mówiła, że rząd chce dać rodzicom możliwość wyboru, z jakiego wsparcia będą chcieli skorzystać. - Nie odnoszę się, że to będzie program Babcia Plus czy będzie się inaczej nazywał (..) - tłumaczyła.

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Jaki prezent wręczasz babci i dziadkowi z okazji ich święta?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze