Emerytury

i

Autor: SHUTTERSTOCK Babcia Plus. PiS szykuje nowy program dla seniorów?

Babcia Plus. Rząd szykuje nowy program dla seniorów. Ile wyniesie świadczenie?

2021-04-22 16:56

Babcia Plus ma być nową formą wsparcia dla seniorów, którą planuje wprowadzić rząd. Już niedługo, bo 8 maja, poznamy szczegóły Nowego Ładu. Wtedy też mają zostać ogłoszone zmiany w polityce rodzinnej. Jak zdradziła minister rodziny Marlena Maląg, pomysł programu Babcia Plus został zaczerpnięty z polityki węgierskiej. Zobacz, na jakich zasadach miałby działać program wsparcia dla dziadków.

Program Babcia Plus może być kolejnym rozwiązaniem dla seniorów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Nowy zasiłek ma znaleźć się w Nowym Ładzie, czyli w sztandarowym projekcie społeczno-gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości, który mieliśmy poznać kilka tygodni temu. Ostatecznie jego prezentacja została przełożona. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Babcia Plus to nic innego jak zasiłek dla osób starszych, którzy opiekują się swoimi wnukami. Pomysł miał być zaczerpnięty z węgierskiej polityki prorodzinnej. Zobacz, na czym dokładnie polega program.

ZOBACZ: 4000 zł dodatku do emerytury. Sprawdź, jak otrzymać pieniądze?

Babcia Plus. Ile wyniesie świadczenie?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg była w poniedziałek gościem Radiowej Jedynki. W wywiadzie mówiła o tym, że resort od dłuższego czasu obserwuje politykę prorodzinną Węgier. Wśród rozwiązań, które są przedmiotem analizy wymieniła świadczenia dla dziadków. Program Babcia Plus polega na tym, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Dziadkowie, chcąc zająć się wnukiem, muszą zrezygnować z pracy zarobkowej, chyba że odbywa się ona w domu. Wysokość świadczenia ma być w dużej mierze uzależniona od pensji rodzica i w teorii nie powinna być wyższa niż ustawowy limit (zasadniczo nie przekracza 3 tys. zł miesięcznie). Rodzice dziecka muszą natomiast oświadczyć na piśmie, że rezygnują z zasiłku wychowawczego i zgadzają się, aby świadczenie pobierali dziadkowie.

O program został zapytany również Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS, który był gościem Programu 1. Polskiego Radia. Polityk nie zaprzeczył, że takie rozwiązanie może się znaleźć w rządowym projekcie Nowy Ład.

- To akurat jest w trakcie rozmów i analiz. To wszystko jest uzależnione oczywiście od możliwości budżetowych. Nie wykluczam czegoś w tym stylu, natomiast nie chciałbym tutaj wychodzić przed szereg i zastępować panią minister rodziny Marlenę Maląg - odparł na antenie polityk

SPRAWDŹ: Nowy Polski Ład zostanie zaprezentowany juz wkrótce! Sprawdź kiedy

źródło: Polskie Radio

Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem programu Babcia Plus?
Najnowsze