Korzyści z budowy i uruchomienia Baltic Pipe

i

Autor: Materiały prasowe

Znamy termin

BalticPipe - Kiedy otwarcie gazociągu?

2022-09-26 11:00

Kiedy nastąpi oficjalne otwarcie gazociągu Baltic Pipe? Ta kosztowna inwestycja ruszy już za kilka dni, bo 1 października 2022 r., jednak samo otwarcie nastąpi już jutro (27.09.2022 r.).

Gazociąg Baltic Pipe. Kiedy otwarcie?

Pomysł zbudowania połączenia z Norwegią powstał już w 2001 r., jednak jego realizacja nie doszła do skutku. Ostatecznie porozumienie w sprawie budowy podpisano w 2016 r. przez firmy polskie i te z Danii (Energinet i Gaz-System), a budowa trwała w latach 2020-2022. 

Baltic Pipe to nic innego jak zapewnienie gazu do Polski i odcięcie się od gazu rosyjskiego. Oficjalne otwarcie nastąpi 27.09.2022 r.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk

Baltic Pipe ruszy 1 października

1 października cały system, zdolny transportować do Polski 10 mld m sześc. gazu ruszy z ograniczoną przepustowością z powodu opóźnień na budowie w Danii. Latem 2021 r. na kilka miesięcy prace zawieszono z powodu podważenia w Danii pozwolenia środowiskowego. Do skończenia systemu Duńczycy mają jeszcze 40 km odcinek na wschodniej Jutlandii oraz 38 km po drugiej stronie cieśniny Mały Bełt - na wyspy Fionia. Dlatego do końca 2022 r. gaz będzie płynął częściowo wykorzystując duński system przesyłowy. Cały system ma ruszyć z pełną mocą od 1 stycznia 2023 r.

Ile kosztowała budowa gazociągu?

W opublikowanym w 2018 r. tzw. zakresie inwestycji koszty budowy całego systemu szacowano na ponad 1,6 mld euro, z czego 821 mln euro przypadało na Energinet, a 784 mln euro - na Gaz-System. Baltic Pipe zostało umieszone przez Komisję Europejską na liście PCI - projektów o znaczeniu wspólnotowym, w związku z czym inwestycji przyznano łącznie 266 mln euro dofinansowania. Z tego prawie 245 mln euro przypadło dla Gaz-Systemu.

W 2021 r. Energinet podniósł szacunki swoich kosztów do ok. 1 mld euro, z czego część miała wynikać z kilkumiesięcznych opóźnień, jakiego doznała budowa na terenie Danii z powodu uchylenia pozwoleń środowiskowych. Z tego powodu przez pierwsze miesiące Baltic Pipe będzie działało z ograniczoną przepustowością, a docelową - 10 mld m sześc. gazu rocznie - ma osiągnąć od 1 stycznia 2023 r., kiedy Duńczycy zakończą wszystkie budowy.

W ramach całego projektu Gaz-System sfinansował ułożenie 275 km gazociągu podmorskiego na Bałtyku. Umowa na to przedsięwzięcie z koncernem Saipem opiewała na 280 mln euro. Polski operator sfinansował też w dwóch trzecich budowę tłoczni Everdrup na wyspie Zelandia. Całkowitą wartość tej inwestycji szacowano na 140 mln euro. Niemal 1,5 mld zł wyniosły inwestycje Gaz-Systemu związane z budową lądowej części Baltic Pipe na terenie Polski, z czego ok. 1,1 mld zł kosztowała budowa gazociągu Goleniów–Lwówek, a ok. 0,4 mld zł - gazociągu Niechorze–Płoty.

Sonda
Czy słyszałeś/aś o budowie gazociągu Baltic Pipe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze