gaz

i

Autor: gettyimages PSG radzi, jak nie dać się oszukać fałszywym gazownikom

Sezon grzewczy

Czy jest wystarczająco dużo gazu na sezon grzewczy? PGNiG mówi jak jest

2022-09-23 17:34

PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu Baltic Pipe zaplanowaną na ten rok w 100 proc.; zabezpieczone są też dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23 - poinformowała w piątek, 23 września PAP spółka. Zapewniła, że ma dodatkowe kontrakty na zakup gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Przepustowość gazociągu Baltic Pipe

"W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października, wyjaśniamy, że PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100 procentach" - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w piątkowym (23 września) oświadczeniu przekazanym PAP. PGNiG zapewnia, że ma zabezpieczone dostawy gazu na cały sezon grzewczy 2022/23, a w ostatnich tygodniach zabezpieczyła dodatkowe kontrakty na zakup gazu od firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

"Wydobycie własne PGNiG "na szelfie 3 mld m sześć. plus ten duży kontrakt z Oerstedem na ponad 6 mld m sześc. To jest Baltic Pipe" - powiedziała na początku sierpnia br. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Oczywiście nie ma pozostałych kontraktów zawartych. I tak powinno być. To jest zgodnie z harmonogramem negocjacji, który PGNiG przyjął" - dodała.

Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Minister Anna Moskwa: Na ten rok jesteśmy absolutnie bezpieczni

Dodała, że "jest prowadzonych dużo rozmów biznesowych, większość z nich jest bardzo zaawansowana, będzie konsekwentnie zawierana. Na ten rok jesteśmy absolutnie bezpieczni. Na kolejny rok jesteśmy zabezpieczeni w stopniu wystarczającym i zawieramy kolejne kontrakty na poziomie PGNiG w rozmowach biznesowych z dużymi partnerami" - stwierdziła wtedy Anna Moskwa.

Jak powiedział w sierpniu na konferencji wynikowej PGNiG wiceprezes ds. finansowych Przemysław Wacławski, po uruchomieniu częściowych zdolności przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, w IV kw. 2022 roku, PGNiG zamierza do końca roku przesłać nim do Polski ok. 800 mln m sześc. gazu.

Sonda
Czy obawiasz się, że gaz będzie tylko dla bogaczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze