Dopłaty do ogrzewania

Dopłaty do ogrzewania weszły w życie. Jak złożyć wniosek o dodatek energetyczny?

2022-09-23 15:28

Sezon grzewczy w niektórych miastach i miejscowościach już się rozpoczął. Niestety, w dobie kryzysu energetycznego czeka nas wyjątkowo sroga zima. Osoby, które z rozmaitych powodów nie przeszły na ekologiczne systemy ogrzewania, teraz mogą ubiegać się o dopłaty do źródeł ciepła. Przepisy dotyczące dopłat do węgla, pelletu, gazu LPG weszły w życie. Jeśli do ogrzania domu lub mieszkania używasz takiego surowca, to możesz już składać wnioski o spore dopłaty. Zobacz, jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny.

Dopłaty do węgla, pelletu i LPG

Ustawa o dodatku energetycznym weszła w życie. Zapewnia ona dopłaty do zakupu węgla, pelletu drzewnego, oleju opałowego, drewna kawałkowanego i gazu LPG. Kwoty dopłat dla poszczególnych rodzajów paliw są następujące:

  • 3000 zł - gdy do ogrzewania wykorzystywany jest pellet drzewny
  • 2000 zł - olej opałowy
  • 1000 zł - drewno kawałkowe
  • 500 zł - gaz LPG.

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, tak i w przypadku pozostałych paliw, dopłata do ogrzewania jest jednorazowa i nie podlega rozliczeniu (nikt nie będzie sprawdzał, na co tak naprawdę wydano przyznaną pulę). Pieniądze wypłacane są na wniosek przez urzędy miast lub gmin. Tam też składa się odpowiednie wnioski. Nie obowiązują żadne kryteria dochodowe. Jedna dopłata przysługuje na jeden adres (niezależnie czy wnioskodawca jest tam zameldowany czy nie).

Warunkiem uzyskania dopłaty jest też zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), potwierdzające stosowanie jako paliwa odpowiednio pelletu, oleju, drewna lub gazu. Wpis do CEEB musiał być wprowadzony do 11 sierpnia 2022 roku. 

Jak złożyć wniosek? Krok po kroku w GALERII poniżej:

Dopłaty do gazu ziemnego i prądu

A co z osobami, które zastosowały w swoich mieszkaniach i domach kotły na gaz ziemny lub mają system grzewczy oparty na energii elektrycznej? Im wyżej wymienione dodatki nie przysługują. Dla tej grupy przewidziano inne wsparcie w dobie kryzysu energetycznego. W przypadku pieców na gaz ziemny zastosowanie będzie miała tak zwana ochrona taryfowa. Na czym polega ochrona taryfowa gazu? Ceny paliw gazowych zostają zamrożone do poziomu cen zawartych w taryfie zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki dla sprzedawcy z urzędu. Natomiast w przypadku osób korzystających z energii elektrycznej do ogrzewania mieszkań lub domów zastosowana zostanie tzw. Tarcza Solidarnościowa, która zakłada gwarantowaną cenę energii dla gospodarstw domowych. Pomoc obejmie wszystkich, ale nie w takim samym stopniu. W 2023 roku gospodarstwa domowe o zużyciu prądu poniżej 2000 kWh zapłacą takie same rachunki za prąd jak w 2022 r.

Forum w Karpaczu 2022: Waldemar Buda
Sonda
Czy uważasz, że każdy solidny gospodarz kupił węgiel w marcu?
Listen to "Andrzej Duda ma plan na KRYZYS ENERGETYCZNY? "Prezydent będzie oszczędzał energię" - P.Szrot [SEDNO SPRAWY]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze