Kryzys energetyczny

Ile kosztuje węgiel sprowadzany do Polski?

2022-09-23 9:40

Kryzys energetyczny coraz bardziej daje się we znaki. Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca. Polacy mają coraz poważniejsze obawy przed tym, że zimą nie będzie czym ogrzewać domów. Ceny węgla już kilka miesięcy temu poszły w górę. W składach zapanowały pustki. Przed kopalniami ustawiały się ogromne kolejki. Okazało się, że po prostu węgla brakuje. Wydawało się, że Polska stoi na węglu. Tymczasem okazało się, że trzeba go importować i to na dużą skalę. Po nałożeniu embarga na Rosję, trzeba było szukać innych dostawców. Skąd i po jakich cenach musimy kupować węgiel?

Polska importuje węgiel. Ile to kosztuje?

Kryzys ekonomiczny zaczyna doskwierać coraz bardziej. Ogromnym problemem jest brak węgla i bardzo wysokie ceny wręcz niedostępnego surowca. Tymczasem sezon grzewczy za pasem. W takiej sytuacji atmosfera staje się coraz bardziej nerwowa. I nie ma co się dziwić. W składach węgla surowca brakuje, a ten dostępny jeszcze na rynku detalicznym potrafi kosztować nawet 5 tys. zł. Zdarzały się o ceny rzędu 7 tys. zł. Niestety, wielu Polaków żyło w przekonaniu, że czego jak czego, ale węgla w Polsce nie może zabraknąć. Tymczasem okazało się, że wiele tego surowca sprowadzamy z innych państw. Przez lata głównym źródłem była Rosja, ale po wybuchu wojny na Ukrainie, nałożono embargo. W takiej sytuacji trzeba szukać nowych dostawców. Skąd Polska sprowadza węgiel? Węgiel kamienny sprowadzamy m.in. z Australii, Kolumbii, Indonezji, Chin. 

Skąd i za ile importujemy węgiel

Na przykład jak podał businessinder.pl w lipcu 2022 roku z Chin sprowadzono 336 ton węgla kamiennego w cenie aż 3 890 zł za tonę. Okazuje się, że to jeden z najwyższych cenników i może właśnie z tego powodu właśnie z Chin importowano najmniej. Z Australii importowano 208 tys. ton w cenie 1440 zł za tonę. Kolumbia sprzedała nam 197 tys. ton po 1440 zł za tonę. Powyżej 100 tys. ton sprowadzaliśmy z Indonezji (1140 zł tona)i Kazachstanu (ok. 1 tys. zł). Zdecydowaliśmy się też na import z USA (ok. 1 500 zł tona). Węgiel dostarczyła nam także Ukraina w cenie 1242 zł (ale tylko 44 tys. ton).

Forum w Karpaczu 2022: Jakub Chełstowski
Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze